Tento nápoj k vánočnímu času jednoznačně patří. Dokáže zahřát, zvednout náladu a jak se teď ukazuje, přispět i k lepšímu zdraví. Ačkoliv je známou věcí, že s alkoholem by se to nemělo přehánět, protože může poškodit játra, v tomto případě jeho troška nevadí. Podle lékařů je svařené víno skvělou volbou.
Prospěšné antioxidanty
“Věděli jste, že svařené víno má mnoho zdravotních benefitů, o kterých máme jasné důkazy,” ptá se farmaceut Hussein Abdeh. “Svařené víno se vyrábí obvykle z červeného vína, o kterém víme, že obsahuje sloučeniny známé jako polyfenoly. Ty jsou plné antioxidantů, které pomáhají udržet vaše cévy pružné, což zase pomáhá s pumpováním krve do těla.” Tento expert je přesvědčen o tom, že svařené víno snižuje riziko krevní sraženiny a pomáhá zmírnit napětí srdce. Kromě toho pak polyfenoly ve víně přispívají k udržení dobrého (HDL) cholesterolu v krvi.
Tím to ale nekončí. Svařené víno si rádi okořeníme skořicí a ta má rovněž značné blahodárné účinky. “Také skořice, kterou si dáme do svařeného vína, je plná antioxidantů, které pomáhají snižovat oxidační stres v těle. Jde o velmi účinný prostředek proti zánětům, které mohou způsobit artritidu nebo syndrom dráždivého střeva. Toto koření pak také redukuje hladinu špatného cholesterolu.“
Netřeba to přehánět
Aby toho nebylo málo, pro organismus je prospěšný také hřebíček, který v kombinaci s červeným vínem dokáže snížit hladinu cukru v krvi. To je velmi prospěšné, protože tímto způsobem dochází ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob.
Pokud si tak příště dáte oblíbené svařené víno, můžete si ho vychutnávat s pocitem, že děláte něco prospěšného pro své tělo. Na druhé straně, tady více než kde jinde platí, že by se to nemělo přehánět, protože i ze svařeného vína se můžete opít, což je pro změnu stav, který organismus poškozuje. Zároveň si do svařeného vína nepřidávejte příliš mnoho rafinovaného cukru, ideálně žádný.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mirror