Turecká káva se obvykle připravuje zcela jinak, než u nás. Česká turecká káva má specifickou přípravu, která se liší od jiných částí světa. Umíte si připravit lahodnou tureckou kávovou sedlinu? Podívejme se, jak ji udělat co nejlépe.
Káva nám mnohým velmi chutná a působí navíc i jako účinný stimulant. Podle mnoha studií nám může dodávat až 70 % antioxidantů přijímaných v potravě. Klasický způsob připravování turecké kávy, který vyžaduje použití speciální malé konvičky zahřívané nad plamenem či v horkém písku se k nám však v minulosti asi nedostal.
Turecká káva a její příprava
Klasický český turek je typický opravdu jen pro Českou republiku. Někteří ji milují, jiní nad ní nechápavě kroutí hlavou. Na tento způsob přípravy jsme si ale po více generací zvykly. Českého turka si však můžete udělat kvalitně a mnohem lépe. U nás na přípravu turecké kávy dáme mletou kávu do šálku a zalijeme ji horkou vodou.
Správná příprava české turecké kávy
Teplota vody a způsob zalití mleté kávy jsou nejčastějšími chybami v přípravě našeho kafe s lógrem. Abyste si udělali kvalitního českého turka, dejte 7 až 9 g mleté kávy na dno nahřátého hrnečku. Pak nastavte varnou konvici na 95 ºC. Právě díky tomu ve výsledné chuti kávy nebude převažovat kyselost a trpkost, která je specifická hlavně pro přepražená a připálená kávová zrna, zalitá navíc po umletí vařící vodou.
Správný způsob zalití české turecké kávy
Kávu zalijte pomalu krouživými pohyby jen do jedné třetiny a ne najednou. Díky opakovanému přelití vznikne na hladině bohatá pěna a přitom se mletá káva velmi dobře vylouhuje. Chvilku počkejte, pomalu ji krouživými pohyby přelijte do druhé třetiny a pak do třetice. Pokud si potrpíte na instantní kávu, zalévejte ji vodou 90 ºC.
Jak se připravuje pravá turecká káva
Na přípravu pravé turecké kávy musí být káva velmi jemně umletá. Svařte ji s vodou v malé kovové, většinou měděné konvičce s dlouhou rukojetí, které se říká džezva. V arabských zemích má tato malá konvička podle oblasti různé názvy. Káva se nechá vzkypět a pak se přelije se do malé skleničky, u nás do šálku. V některých oblastech se nechá vzkypět opakovaně, svaří se i s cukrem, mlékem či kardamomem.
Foto: Shutterstock, zdroj: foolproofliving