USA zřejmě už dnes schválí lék remdesivir. Má fantastické výsledky, uvedl vědec

Lék remdesivir má velkou naději, že už dnes bude ve Spojených státech amerických schválen pro využití v naléhavých případech. Jde o důsledek částečně zveřejněné klinické studie, která konstatovala pozitivní efekt léku na pacienty s nemocí Covid-19.

Přirovnání k lékům proti HIV

“Bylo prokázáno, že tento lék dokáže zablokovat virus,” uvedl Anthony Fauci, který je hlavním poradcem Bílého domu v boji s touto infekcí. Nové nálezy přirovnal k příchodu prvních antiretrovirálních léků v 80. letech, které působily na virus HIV, přestože v počátcích ještě neměly tak skvělé účinky jako dnes.

V rámci klinické studie bylo léčeno 397 pacientů, kteří byli natolik nemocní, že potřebovali kyslíkovou podporu, ale nebyli ještě napojeni na ventilátor. U poloviny z nich došlo po terapii remdesivirem k výraznému zlepšení a mohli být do dvou týdnů propuštění z nemocnice.

Podle amerického Institutu pro alergologická a infekční onemocnění, který vede právě Anthony Fauci, se podařilo prokázat, že pacienti léčení remdesivirem se zlepšovali o 31 % rychleji než ti, kterým bylo podáváno pouhé placebo. Fauci k tomu dodal, že přestože nejde o stoprocentně přesvědčivý výsledek, je to důležitý krok ke zjištění, že lék na určitou skupinu lidí funguje.

Optimistické vyhlídky

“Data ukazují, že remdesivir má podstatný pozitivní efekt na čas nutný ke zotavení,” uvedl Fauci. “Je to velmi optimistické. Smrtnost v léčené skupině klesala. Osm procent oproti jedenácti procentům ve skupině s placebem.”

Remdesivir byl v rámci dosavadních studií testován ve dvou režimech. V jednom byl pacientům podáván po dobu pěti dnů, zatímco v tom druhém celých deset dnů. Výsledky prokázaly, že efekt léčby byl velmi podobný a lehce rychlejší uzdravení vykazovali pacienti s pětidenní dávkou.

“Jde o fantastický výsledek a skvělé zprávy v boji s nemocí Covid-19,” uvedl profesor Peter Horby z katedry infekčních onemocnění na Oxfordské univerzitě. “Dalším krokem musí být získání kompletních dat a zajistit dostatek remdesiviru.”

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments