Útoků medvědů přibývá. Expert poradil neznámý fígl, který vám zachrání život

Letošní rok je u našich sousedů na Slovensku poměrně bohatý na útoky medvědů na lidi. Zaznamenány byly již tři incidenty, což je neobvykle mnoho. Podle odborníka Michala Haringa to ale není žádný důvod k panice. Ve skutečnosti medvěda ve volné přírodě, ale i ve městě potká poměrně velké množství lidí, kterým se vůbec nic nestane. Když už navíc na medvěda narazíte, existují způsoby, jak minimalizovat riziko, že na vás zaútočí.

Předcházejte kontaktu

Medvěd v žádném případě střety nevyhledává, a pokud má možnost, raději se jakémukoliv kontaktu vyhne. “Rizikovým faktorem, kdy může dojít k blízkému kontaktu s medvědem, jsou především nepřehledné houštiny, strmé terény a pohyb mimo značené trasy. Těmto místům by se turisté měli vyhýbat,” říká Haring, který pracuje pro Zásahový tým pro medvěda hnědého.

Pakliže už se nacházíte v místech, kde byste na medvěda mohli narazit, je třeba mu dát o vaší přítomnosti vědět. Ideální je, pokud si lidé v takovém případě povídají, případně mají na batohu připnutou rolničku.

Je vhodné si také naplánovat túru na vhodnou dobu, jak uvádí Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates. “Medvědi jsou aktivní hlavně brzy ráno a večer, na to při plánování túry myslete. Pokud se rozhodnete stanovat v lese, je nutné dobře zabezpečit jídlo, aby medvědy nalákalo. Vložte ho třeba do zavázané igelitové tašky.

Je nutné brát také v potaz, že právě teď je období medvědí říje a medvědice se tak po horách pohybují s mláďaty. Pakliže malá medvíďata zpozorujete, mějte se na pozoru, rozhodně není dobrý nápad jít si s nimi hrát, protože jejich matka bude poblíž a bude je chránit.

Jak se chovat, když medvěd zaútočí

Nezapomínejte ani na své psy. Ti by měli být ve volné přírodě na vodítku, protože mohou medvědy vyčuchat, vyrušit a přivézt zpět k vám.

Když už na medvěda narazíte, je třeba zachovat chladnou hlavu. “Když už se do takové situace dostanete, hlavně s medvědem nebojujte. Doporučit lze pasivitu a snahu ochránit hlavu a krk,” říká Haring. Důležité je, abyste si lehli na břicho, nohy dali volně od sebe a prsty rukou spojili za hlavou tak, aby chránily šíji. Pokud máte na zádech batoh, může posloužit jako ochrana pro krk.

Pakliže se medvědovi podaří převrátit vás na záda, ihned se zkuste přetočit zpět na břicho. Když medvěd vycítí, že od vás žádné nebezpečí nehrozí, většinou ho to přestane bavit a odejde.

K medvědovi se nikdy nepřibližujte, i když se zdá být hodný. Ani před ním nezkoušejte utíkat. Pokud vás medvěd zpozoruje, nejlepší je začít se od něj pomalými kroky vzdalovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Medvěd je především šelma a tedy naprosto nelze odhadnout, co udělá. Rady jsou hezké, ale chci vidět, kolik lidí zachová “chladnou hlavu” a bude pasívně ležet, zatímco je medvídek bude otáčet a očuchávat…člověk má v takových okamžicích především strach a každé zvíře to vycítí – nejen medvěd – a potom záleží na tom, jak to ten medvěd vyhodnotí – klidně to může vzít tak, že vám roste adrenalin, protože se chcete prát… Medvěd je hlavně zvědavý a to, že se člověku vyhne je stejně pravděpodobné, jako to, že se na vás půjde podívat. Takže se dá říct, že všechny rady… Číst vice »