Už 1. ledna 2024 přijde velká změna pro majitele občanských průkazů v Česku. Kdo ho má, musí se na to připravit

Občanské průkazy slouží v České republice jako jednoznačný identifikátor, který potřebuje při každé návštěvě úřadu nebo třeba při uzavírání smluv prakticky s kýmkoliv. Ostatně, každý by ho měl neustále nosit při sobě, aby se mohl náležitě legitimovat, kdyby to bylo zapotřebí.

Lidé jsou nadšení

Je třeba říct, že občanské průkazy prošly v posledních letech značnou změnou. Někdo si možná ještě vzpomene, jak vypadal takový průkaz v minulosti, kdy šlo o celou malou knížku, potom zalaminovanou kartičku nepraktické velikosti a teprve následně kartu velikosti kreditní karty, která má navíc v sobě zabudovaný také čip.

Neměl by vás tedy překvapit další vývoj občanských průkazů, které jednoznačně směřují do digitálního věku. Možná už jste se sami sebe ptali, proč nemůžete mít občanku jednoduše v mobilu, když ten už stejně přebral funkce celé peněženky. Lze s ním platit a mít v něm nahrané třeba všechny věrnostní kartičky.

Jen ten občanský průkaz bylo nutné nosit pořád zvlášť. Ale i to se od 1. ledna 2024 změní. Přijde totiž možnost nahrát si svůj průkaz do mobilní aplikace eDoklady, kde potom bude fungovat naprosto standardním způsobem a bude ho tak možné využívat. “Už jsem nevěřil, že se něčeho takového někdy dočkám s tím, jak náš stát přistupuje k digitalizaci. Ale je opravdu skvělé, že teď už mohu mít všechno potřebné v telefonu,” říká pan Lukáš z Prahy.

Foto: Shutterstock

Od roku 2025 úplně všude

V první fázi, tedy od prvního ledna, bude možné digitální občanský průkaz používat na ústředních úřadech, přičemž váš plastový občanský průkaz zůstane nadále aktivní.

Ověřovatelům dáváme čas, aby se na eDoklady připravili. Od začátku roku 2024 je bude možné používat při komunikaci s ústředními správními úřady, především tedy ministerstvy,” uvádí speciálně k tomu vytvořený web eDoklady. Ten také informuje o tom, že od 1. července budete moci používat digitální průkaz u dalších státních orgánů, jako jsou kraje a obce s rozšířenou působností.

A od začátku roku 2025 to celé začne fungovat skutečně naplno, jelikož digitální doklad budou přijímat už úplně všichni, tedy i soukromé společnosti, jako jsou třeba banky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
KLABOUCH
KLABOUCH
8 měsíců

Ten kdo to vymyslel zapoměl na starší generaci která nemá chytré telefony a tudíž je to nesmysl. Pak jsou tady o něco mladší, kteří ho mají ale doklady si do telefonu nahrávat nebudou. To je třeba můj případ. Tak to slovo, že musí je hudba daleké budoucnosti.