Možná jste zvyklí zahušťovat guláš moukou, protože v tradiční české kuchyni se tímto způsobem stále zahušťuje mnoho jídel a guláš k nim bezesporu patří. Známe různé typy gulášů, od bramborového přes segedínský až po hovězí nebo vepřový. Klasický oblíbený hospodský guláš, podávaný s knedlíkem, se řadí mezi nejoblíbenější jídla. Navrch se pokrájí kolečka cibule, které mu dodají šmrnc. Umíte si ho správně připravit sami doma?
Jaké maso použít na guláš?
Záleží, zda se chystáte na hovězí nebo vepřový guláš. Z hovězího vybírejte přední nebo zadní kližku, u vepřového můžete zvolit plec nebo kýtu. Maso nakrájejte na kostky cca 2–3 cm, nasolte a opepřete.
Nezapomeňte na cibuli
Dřív, než začnete připravovat maso, nakrájejte cibuli a osmažte ji na tuku. Až pak přidejte maso a nechte ho zatáhnout dohněda. Ve chvíli, kdy maso pustí šťávu, přidejte sladkou papriku a promíchejte. Pak přidejte půl litru vody, kmín a sůl. Přiklopte pokličkou a vařte, dokud není maso měkké. To může trvat 2–4 hodiny, podle typu masa.
Důležité je i koření
Velkou roli hraje, jaké koření do guláše dáte. Ačkoliv podstatný je výpek z masa, nikdy byste neměli zapomenout na sůl, česnek, papriku, nebo majoránku. Chuť utváří i cibule, které by mělo být na objem stejné množství jako masa.
Čím guláš zahustit?
I když jste zvyklí guláš zahušťovat klasicky po česku, moukou nebo chlebem, jsou i zdravější varianty. Výbornou možností jsou například strouhané brambory s vysokým obsahem škrobu. Stačí je nastrouhané dát povařit zhruba na 20 minut a měly by se rozvařit. V chuti je patrný rozdíl, guláš nechutná po mouce, a přitom je dostatečně hustý. Pokud si navíc ohlídáte přípravu a ostatní ingredience, mohou ho v této formě konzumovat i celiaci a lidé se speciálními odlehčenými dietami. Samozřejmě můžete zůstat věrní klasice, nebo mouku nahradit chlebem.
Foto: Shutterstock
Pokud vám guláš chutná po mouce, není to chyba mouky, ale vaše, protože mouka se musí řádně provařit – pak přestane být v pokrmu cítit.
S chlebem jsem to zkusila, ale výsledek mě nenadchl a bramborou? 🙁
Naštěstí jsme všichni zdraví a tak dokud to nebude nutné, budu guláš dál zahušťovat moukou – jednou za čas to přece přežijeme…