Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že jsme z nejhoršího venku a situace se po určité stabilizaci začne lepšit, podle řady odborníků tomu tak být nemusí a právě jsme mohli prožít pouze úvodní fázi táhlé krize, která nás bude provázet řadu let.
Trpký konec
Jedním z jejích průvodních jevů by mohly být ve větší míře také krachy zavedených podniků, případně ukončení jejich provozu z důvodu nerentability. Některé aspekty nasvědčují tomu, že právě firmy budou mít momentálně ty největší problémy, což by se pak mohlo projevit i na trhu práce zvýšenou nezaměstnaností, která byla dlouhou dobu až nepřirozeně nízká.
Některé společnosti už naznačují určité problémy. Například Škodovce vadí vysoké ceny energií a hrozí přesunem výroby jinam, rovněž Kofola volá po komplexním řešení současných problémů. Řada firem pak bojuje doslova o přežití. Zdražily se jim totiž vstupní náklady, nejvíce v podobě surovin a energií, ovšem stoupají také platové požadavky zaměstnanců.
Náhle teď přišla zpráva o tom, že končí oblíbený Pardubický pivovar. Konec jeho výroby by měl přijít ještě v prvním čtvrtletí příštího roku, přičemž desítky lidí přijdou o práci.
Majoritním vlastníkem Pardubického pivovaru je Staropramen, který podíl získal před dvěma lety. Namísto zvelebování provozu a expanze výroby však přichází konec. Důvodem jsou konkrétně náročné podmínky na tuzemském i globálním trhu. Ty vedou k tomu, že je nutné výrobu koncentrovat na méně míst a optimalizovat tak náklady.
Některé značky zůstanou
Vybraná piva z produkce Pardubického pivovaru převezme Ostravar, který rovněž patří do skupiny Pivovary Staropramen. Půjde však spíše už jen o marketingovou záležitost. Některé značky sice zůstanou na trhu, avšak už budou produkovány jinde a tradice zanikne.
To je bohužel častý jev na tuzemském pivovarnickém trhu. Zajímavé značky totiž skoupily nadnárodní skupiny, které k nim nemají kdovíjaký vztah a prvořadý je pro ně ekonomický zájem. Ten pak velí koncentrovat výrobu do větších celků, jakkoliv to v případě piva konzumentům nedává příliš smysl.
Pardubický pivovar by však za normálních okolností dost možná přežil. Jeho konec zapříčinil až sled negativních událostí z posledních let. Definitivní tečkou bylo potom zdražení energií, surovin i obalů, který doprovázel propad prodejů.
Foto: Shutterstock
Nějak zpovykaní.
Nebojte se, Fiala má spasitelný deštník a umí vysílat signály. Pekarová má svetry. Jsme zachráněni.
Postupně se stále víc zviditelňuje škůdcovský potenciál budovatelů polistopadové diktatury pod kuratelou Bruselu. Proto pochopitelně postupně zaniká i to, co bylo po celá staletí součástí naší kultury, našich tradic. V rámci budování polistopadové diktatury byla postupně zaváděna doposud nevídaná a šokující restriktivní opatření, třeba zákaz kouření v hospodách, který si nedovolili uplatnit ani nacisté či komunisté. Pak přišlo EET, covidové šílenství a nyní záležitost pivních tradic a češství je doražena posledním hřebíkem do rakve – uměle předraženou elektřinou z lipské burzy. A vláda Fialy se jako čert kříže bojí stáhnout naši původně levnou elektřinu z lipské burzy, odkud ji zpětně… Číst vice »
Ale prd,v tom článku taky chybí, že Peršing nebyl k pití.
Ještě jakžtakž Porter
Ostravar už nějaký čas jel s Pardubickým koníkem, teď ho jen přebral to je celé.