Zatímco loňský rok byl provázen energetickou krizí a drahotou, se kterou se domácnosti a firmy musely nějakým způsobem popasovat, přičemž už tehdy se začalo ukazovat, že některé to nejspíše nezvládnou, letošek by podle názoru některých ekonomů mohl být ve jménu krachů společností nebo přinejmenším propouštění. Takřka jisté je, že poroste nezaměstnanost, která byla dlouhou dobu rekordně nízká.
Drahé oddálení krachu
V letošním roce tu už mámě několikátý krach firmy, tentokrát navíc velmi dobře známé. Je docela možné, že jste byli jejími zákazníky, ovšem teď už si tam nic nekoupíte. Nejde o nic menšího než síť optik a eshop Eiffel Optic. Jde již o tradiční firmu, která na českém trhu působila více než třicet let, od roku 1991.
Firma měla problémy už v předchozích letech, kdy se dostala do potíží kvůli lockdownům. Její pobočky musely zůstat zavřené a společnosti tak utíkaly tržby, zatímco však musela platit nájemné a nájem. Stát však nějakým způsobem tyto náklady kompenzoval, a tak Eiffel Optic toto složité období přečkal.
Jeho současný krach však ukazuje na to, že státní podpora tehdy řadu firem udržovala při životě spíše uměle a pouze oddálila jejich konec. Byla tedy neefektivní a drahá. Jakmile totiž přišly další výzvy, společnost už to nezvládla a navíc za tuto dobu dále kupila dluhy. Nakonec se zastavila na dlužné částky ve výši 86 milionů korun, což vzhledem k jejímu obratu a majetku není vůbec málo.
Zoufalí zaměstnanci
Bohužel dluží i vlastním zaměstnancům, kterým nemůže vyplatit ani lednové mzdy. S těmi únorovými to bude zřejmě stejné. Společnost provozovala 26 poboček a zaměstnávala 150 lidí. Ti teď čelí velmi nepříjemné situaci, kdy přišli o očekávaný příjem ze zaměstnání.
Důvodem krachu Eiffel Optic je podle vyjádření zástupců firmy především pokles kupní síly zákazníků a také navýšení nákladů v čele s cenami energií, nájmů a platů.
Foto: Shutterstock