Rozhodli jste se v době vysoké inflace svou hotovost investovat do zlata? Zlato si dlouhodobě drží svou cenu a je to takzvaně jistá investice, ale při jeho nákupu hrozí riziko, že si na vás smlsnou podvodníci. Umíte poznat pravé zlato?
Investice do zlata, drahokamů nebo šperků
Vzpomenete si, jak v pohádkách nebo historických filmech zkouší hrdinové příběhů pravost zlaťáku tím, že do něj kousnou? Když byl šizený, měkčí kov se pod ostrým zubem poškodil. My už dnes pravost zlaťáků zkoušet nemusíme, ale přesto se nám rozhodně vyplatí poznat pravé zlato od podvodu.
Běžný šperk, který dáváte třeba někomu jako dárek nebo si ho kupujete pro radost, nejspíš ani za investici nepovažujete. Nicméně i v takovém případě byste měli být obezřetní a nenechat se napálit.
Pokud chcete zlato kupovat opravdu jako investici, pak byste se rozhodně měli poradit s odborníkem a svěřit své peníze profesionálům.
Nikdy nekupujte zlato nebo drahé kameny na různých tržnicích nebo v necertifikovaných obchodech. Může se vám vyplatit koupit nějaký šperk či starožitnost v aukci či antiku, ale stejně tak to může být velký průšvih, a tato varianta se tak hodí spíše pro zkušené sběratele.
Jednoduchý trik s magnetem
Kvalitní zlatnictví či obchody by vám měly být schopny dát ke koupenému šperku certifikát nebo vám umožnit si ověřit, zda je zlato či jiný drahý kámen opravdu pravý na speciálních přístrojích.
Pokud tuto možnost nemáte nebo si třeba chcete doma ověřit pravost vlastních starších šperků, stačí vám k tomu použít magnet.
Když použijete silný magnet (nejspíš vám to nepomůžou klasické magnetky na lednici), mělo by ho pravé zlato odpuzovat. Jestliže se šperk k magnetu přilepí, pak je nejspíš zlato něčím šizené nebo o zlato vůbec nejde.
Podobně můžete vyzkoušet kyselinu dusičnou – když ji nanesete na pravé zlato, nic se nestane. Ostatní kovy začnou s kyselinou reagovat a uvidíte na nich velmi brzy změny.
Foto: Shutterstock, zdroj: NBCNews, GoldFunction