Nevíte si rady se svým starým oblečením nebo povlečením? Používáním a praním prádlo žloutne a ztrácí svou zářivost. Zaručit jeho absolutní bělost může být velký oříšek. Postupem času může látka žloutnout nebo šedivět, stává se tak velmi neatraktivní. Proti zažloutnutí můžete použít osvědčenou látku, na kterou se zapomíná.
Chlor
Jakmile zjistíte, že je vaše bílé prádlo zašedlé, sáhne velké množství lidí po chloru. Tato agresivní látka ale dokáže situaci ještě zhoršit. Ničí totiž samotnou texturu prádla. Vlákno je tak velmi křehké a životnost oblečení tím pouze snižujete. Navíc pomocí chloru nedocílíte požadovaného výsledku. Odstraníte sice skvrny, ale nezískáte větší bělost. Tato látka také může kvůli své agresivitě způsobit kožní problémy a alergie.
Stará metoda
Chcete-li skutečně vybělit své prádlo, zachovat jeho kvalitu a nezpůsobit si žádné kožní komplikace, sáhněte po osvědčeném prostředku. Ten je navíc ještě velmi levný a stačí pouze několik málo zrnek. Řeč je o manganistanu draselném, který možná znáte pod pojmem hypermangan.
Jak postupovat
Tato látka je k dostání prakticky ve všech lékárnách, kde ji dostanete odváženou do kelímku. Možná ji znáte jako produkt, který vám kožní lékař doporučil při neustávajících mokvajících vyrážkách k vysušení kůže. Pro vybělení stačí pouze malé množství krystalků. Napusťte do kýble vlažnou vodu a přidejte na špičce nože hypermangan.
Počkejte, až se látka rozpustí. Voda by měla získat lehce narůžovělou barvu. V případě, že je spíše fialová, doplňte ještě trochu vody. Přidejte 200 g pracího prášku. Následně do lázně ponořte prádlo, které chcete bělit. Nechte přes noc působit, minimálně ale 4 hodiny. Nakonec prádlo vyjměte a vyperte tak, jak jste zvyklí.
Soda jako univerzální pomocník
Skvělým prostředkem je také jedlá soda, tu můžete přidat do praní jakéhokoli bílého prádla. Pro větší účinek smíchejte 2 až 3 lžičky s pracím prostředkem a vlažnou vodou. Prádlo do této směsi ponořte na několik hodin a poté propláchněte. Jedlá soda působí změkčení vody a prášek je proto mnohem účinnější.
Foto: Shutterstock, zdroj: Santé+