Připálené nádobí může být noční můrou. Při špatném zacházení můžete kastroly při mytí zcela zničit. Velmi náchylné jsou především kousky potažené teflonovou vrstvou. Nevhodným cíděním ale přijdete i o ty odolnější. Existuje několik přírodních metod, které vám hrnce pomohou efektivně vyčistit.
Kouzlo jménem ocet
Jedním z nejoblíbenějších pomocníků při odstraňování připálenin je bílý vinný ocet. Za jeho účinek vděčí především kyselosti. Je schopen se dostat do nejzazších částí nádoby a vyčistit ho bez poškození. V kombinaci s horkou vodou je tento prostředek neocenitelný.
Nalijte 3 polévkové lžíce bílého vinného octa přímo na spáleninu. Zalijte horkou vodou a nechte působit několik minut při zahřívání na plotýnce. Následně setřete klasickou houbičkou. Nepoužívejte hrubou část, abyste nádobí nepoškrábali. Pro dokonalý efekt použijte dočištění pomocí myčky.
Jedlá soda jako čistidlo
Jedlá soda patří k prostředkům, které nás v kuchyni dokážou dostat z téměř jakékoli situace. Vyplatí se ji mít vždy po ruce. Vyřeší situaci, ve které dojde prášek do pečiva, funguje i na zlepšení zažívání, pomůže udržet i krásnou barvu vařené zeleniny. Zamilujete si její čistící schopnosti.
Nasypte ji na připáleninu do výšky 0,5 cm. Přidejte trochu vody a vytvořte těstíčko. Lehce zahřejte a nechte asi 15 minut působit. Následně očistěte houbičkou a pečlivě opláchněte.
Vyzkoušejte kombinaci
V případě velmi silného znečistění, které není možné odstranit, vsaďte na kombinaci jedlé sody, octa a sodovky. Tento koktejl odstraní i nečistoty, které jsou způsobené usazeným vodním kamenem. Smíchejte 1 až 2 lžičky jedlé sody, přilijte skleničku octa a skleničku sodovky. Nechte půl hodiny působit.
Následně odstraňte spáleninu. Nádobí opláchněte vodou nebo domyjte v myčce na nádobí. Tato směs využívá především chemické reakce mezi kyselým a zásaditým prostředím. Před tím, než se tyto složky dokážou vzájemně vyrušit, dojde k efektu, který spáleninu vyčistí.
Foto: Shutterstock, zdroj: 750 g