Dokonalá šlehačka patří na skvělou nedělní kávu nebo dezert. Jde sice o kalorickou bombu, ale jednou začas neublíží. A když už si zahřešit se šlehačkou, tak by to mělo stát za to. Nesmí se srazit, neměla by hned spadnout, ale zároveň by měla být nadýchaná.
33% smetana ke šlehání
Abyste vyšlehali dokonalou šlehačku, nejlépe se hodí ta s vysokým obsahem tuku. Minimum je 33 %. Čím více, tím lépe. Než se pustíte do šlehání, nechte ji vychladit v lednici. Zatímco u většiny ingrediencí platí, že by měly být před zpracováním v pokojové teplotě, u šlehačky je to zcela naopak. Vše, co se týká šlehačky, by mělo mít teplotu okolo 6 °. Nejen smetana ke šlehání, ale i mísa a metličky. Příprava šlehačky jako taková by pak měla probíhat v chladné místnosti.
Začněte pozvolna
Neměli byste šlehačku ihned šlehat na plné obrátky. Začněte na nižším stupni, a postupně výkon přidávejte. Na vyšší výkon ji šlehejte, dokud není skoro hotová, a ke konci ho opět snižte. Ohlídejte si, abyste šlehačku nešlehali příliš dlouho – mohli byste vyšlehat máslo.
Připravte si tvarohovou šlehačku
Chcete si připravit vynikající náplň do palačinek, která má příjemnou tvarohovou chuť? Vyšlehejte smetanu, a opatrně do ní vmíchejte měkký tvaroh s vanilkovým cukrem. Taková šlehačka dobře drží, je pevná a můžete ji použít jako náplň do nejrůznějších moučníků.
Proč raději domácí šlehačku?
Šlehačka ve spreji je pohodlným řešením. Kromě toho, že má ve většině případů horší složení, je navíc plněná oxidem dusným a nikoliv vzduchem. Znamená to, že velmi rychle spadne, nedrží tvar a do kávy stačí, ale na chutném domácím dortu nevynikne. Kvalitnější kupované šlehačky mají sice skvělou chuť, ale vyjdou mnohem dráž než si během několika minut vyšlehat poctivou domácí.
Foto: Shutterstock