V 65 letech jsem si šla pro důchod. Nic mi nedali a poslali mě dál pracovat. Co se to v Česku děje?

Je široce rozšířenou informací, že v dnešní době odcházejí lidé v České republice do penze v 65 letech. Drtivá většina z nich se na to těší, protože kdo by nechtěl pobírat v průměru 21 tisíc korun a nemuset již pracovat. Pravdou je, že mnozí už jsou za dobu zaměstnání značně opotřebovaní a chtějí si užít nějaký ten odpočinek.

Nepěkná situace

Ovšem po podání žádosti o důchod, což se provádí u České správy sociálního zabezpečení vás mohou potkat opravdu nemilá překvapení. Věděli jste například, že jsou lidé, kteří pobírají minimální důchod, který dnes činí nějakých 5000 Kč? Pravda, takových není zase tolik, ovšem stovky tisíc lidí mají penze klidně jen 10 nebo 11 tisíc korun, což také není žádné velké terno.

Ono se vám ale klidně může stát, že nedostanete ani korunu, respektive že vám důchod nepřiznají. “Poslední tři roky jsem se na důchod opravdu velmi těšila, a tak jsem si o něj v rámci dosažení 65 let věku požádala. Z ČSSZ mi ale poslali zamítnutí,” líčí paní Marie, která oficiálně stále není důchodkyní, a to proto, že jí stát důchod jednoduše nepřiznal. “Bylo mi sděleno, že jsem neodpracovala dostatek let. Prý budu muset dělat ještě dalších pět roků.

O takové podmínce dotyčná vůbec nevěděla, ale když se s tím seznámila dopodrobna, zjistila, že je to pravda. Nestačí pouze dosáhnout pětašedesáti let, tedy důchodového věku. To samo o sobě k ničemu neopravňuje. Důležitější a problematičtější je podmínka 35 let účastni na důchodovém pojištění, čehož se obvykle dosahuje pracovní činností.

Můžete snadno dojet

Do pojištění se započítávají také takzvané vyloučené doby, tedy například čas strávený na rodičovské dovolené. Ovšem třeba v rámci nezaměstnanosti se započtou maximálně tři roky. A na to mnozí dojedou. Pravdou je, že Česko čelí kritice odborníků za to, že 35 let je příliš dlouhá doba a měla by se zkrátit.

Čtěte také: Důchodci v Česku budou plavat v penězích. Jurečka oznámil, jak si přijdou na tisíce korun měsíčně navíc

Každoročně totiž tisíce lidí zjišťují, že nemají nárok na důchod. Někteří zjistí, že už je příliš pozdě a na důchod nikdy nedosáhnou. Další mají ještě poslední možnost, kdy stačí splnit 20 let důchodového pojištění, ovšem v takovém případě je možné odejít do penze až v 70 letech.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
FRANTIŠEK
FRANTIŠEK
1 den

Štěpánková,ty jseš velká Piča

Jiří
Jiří
1 den

Na starobní důchod jsou jasně dané pravidla odpracovaných let! Nevím proč šla žádat o penzi jak nemá odpracovaná léta!

Jitka
1 den

Celý život člověk pracuje a odvádí státu peníze a ten by se měl o něj ve stáří za to vše o něj postarat. Ale tato prolhaná neodborná vláda dělá z těchto starých lidí odpad společnosti. Sami neděli nic rukama a budou nás poučovat.Mnozí se létá živý z našich peněz a měli by se stydět, mají plnou pusu řeči o všem přitom sami nedokázali nic jako například Benda,kdyby neměl otce tak se do politiky ani nedostal a celý život je živen z našich peněz a dodnes nic nedokázal.A takových lidí je ve vládě Této vládě hlavně chybí slusnost, nedokážou si představit,… Číst vice »

Vladimír Kusyn
Vladimír Kusyn
23 hodiny
Reply to  Jitka

Když nemám odpracovaných 35. let , tak podle státu nedostanu penzi ! Samozřejmě, že penze se přiznává za odpracovaný čas a k tomu např. Penzijní připojištění ! S tím naprosto souhlasím a ti lidé půjdou pro sociální dávky !