V Česku zavedli tajnou daň. Lidem vyfoukne třetinu celoživotních úspor. Zjistí to ale až pozdě

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se z ekonomických problémů pomalu, ale jistě vyhrabáváme, ve skutečnosti jsme v nich pohrouženi až po uši. Je docela dobře možné, že jsme teprve na samotném začátku. Až časem zjistíme, v co všechno tyto potíže nakonec vyústí a co způsobí. Nemusí to být vůbec nic pěkného.

Tohle musíte vědět

Ostatně, jednu věc už vidíme teď. Jde v podstatě o novou daň na úspory. Dlouho se mluvilo o tom, že zdanění majetku v Česku je příliš nízké a že by se to mělo změnit, aby se vybraly peníze pro ty skupiny, které to potřebují nejvíce.

Nakonec to trh vyřešil za nás. V Česku se rozjela tak drtivá inflace, v jakou nikdo nevěřil. Už jsme lízali dokonce 20 % a i teď jsme pořád nad 15 %. Prognózy zlepšení se neustále oddalují a podle některých ekonomů už jsme v nebezpečné spirále, kdy tu podobně vysoká inflace s námi bude třeba i několik let, zkrátka dlouhodobě.

Kromě toho, že způsobuje zdražování zboží v obchodech, vede také k další věci, které si mnozí dosud nevšímají. Znehodnocuje totiž ve velkém stylu celoživotní úspory, které lidé drží obvykle na bankovních účtech. Pokud jsou důvtipnější, uloží je alespoň na termínovaný vklad, aby měli nějaký ten úrok, ale ten stejně nestačí na tuto inflaci.

Foto: Shutterstock

Spořili dlouho a teď je to pryč

Ve skutečnosti nejde o nic jiného než o majetkovou daň na úspory, jak uvádí ekonom Tomáš Havránek. Podle něj za pouhé tři roky dojde ke znehodnocení, tedy zdanění úspor o přibližně 33 %. Třetina hodnoty vašich prostředků se jednoduše vypaří a nikdo vám ji už nevrátí.

Pokud bychom si to měli představit na příkladu, vezměme si rovný milion korun. To je částka, kterou mohou mít ti šťastnější z nás uspořenou. Celý život si odpírali mnohá potěšení a pokušení, aby si vytvořili finanční polštář. Trvalo jim to třeba dvacet let. Teď přijdou zlé tři roky (a možná ještě více) a hodnota těchto peněz je náhle na úrovni 670 tisíc korun.

Pokud si myslíte, že slovo daň je v tomto ohledu spíše nadsázkou, není tomu tak. Ačkoliv ji skutečně nikdo neschválil, státnímu rozpočtu hraje do karet. Vybere se totiž více na dani z příjmů či DPH a navíc se relativně snižuje zadlužení státu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Lidé proklínají voliče partají z vládní pětikoalice.