Se zkrachovalými bankami se v České republice naštěstí nepotýkáme příliš často. Když už se ale nějaký ten případ objeví, ukazuje se, jak moc je to komplikovaná záležitost a kolik lidí či institucí to může nepříjemně zasáhnout. Právě to teď zažíváme na případu zkrachovalé Sberbanky, která padla před rokem.
Uvíznuté miliardy
Drobné střadatele a majitele účtů v této bance už dříve na základě pojištění vyplatil Garanční fond. Ten však řeší pouze úložky do sta tisíc euro, což odpovídá přibližně 2,5 milionům korun. Jenže se našli lidé a především instituce, které zde měly uloženy podstatně větší prostředky.
Často šlo například o advokátní úschovy v rámci prodeje nemovitostí. Ukázalo se, že ty nijak pojištěny nejsou, byť jejich výše dosahuje běžně milionových částek. Tyto prostředky v bance jednoduše uvízly. Stejně tak tu měly stovky či desítky milionů uloženy třeba kraje nebo obce.
Vše se přitom zdálo být na dobré cestě, protože Sberbank byla poměrně dobře spravovanou bankou a nabízelo se tak prodat její úvěrové portfolio, o které se přihlásila Česká spořitelna. Věřitelé tak mohli dostat 41 miliard korun.
Kdo kolik dostane
To nicméně začala blokovat skupina obcí, které měly v součtu v bance uloženo kolem 70 milionů korun. Nelíbí se jim způsob, jakým budou vklady vlastně vypláceny. Ukázalo se totiž, že pohledávky obcí a velkých firem přijdou až na konec, protože nejprve bude uspokojován Garanční systém finančního trhu.
Ten má šanci získat prakticky vše, co musel vyplatit klientům za jejich menší vklady. Ale ani ostatní by neměli přijít zkrátka, jen nemohou počítat s tím, že jim bude vyplaceno vše. Počítá se však s tím, že by mohli zpět dostat až 90 % svých vkladů, což vzhledem ke krachu instituce není vůbec málo. Je totiž také třeba počítat s tím, že portfolio banky se rozprodává se slevou a něco stojí také insolvenční řízení.
Celý proces je teď každopádně ohrožen a hrozí, že kvůli nespokojenosti malé skupiny nakonec dohoda s Českou spořitelnou padne. Ve výsledku by to ale zřejmě znamenalo, že vyplaceno bude nakonec ještě méně peněz a bude to trvat déle, což je v době vysoké inflace také značný problém.
Foto: Shutterstock
Opravdu ta banka zkrachovala? Nebyla náhodou zkrachována naším státem v rámci protiruských sankcí? Neměl by být žalován stát za působení škody a tuto škodu dotyčným uhradit?
Přesně tak. Sberbank zničily sankce júesej a EU! A kecy o tom, že Rusko může za to že nedodávali plyn a ropu jsou na přes držku všem pitomcům, kterým mozek slouží pouze na vykonání velké potřeby a čůrání už ani ten mozek neovládá .
Českou republikou Ltd (s.r.o.)registrovanou v Londýně přesně řečeno