V českých domácnostech ve velkém řádí pavouci. Objevil se nový způsob, jak se jich bezpečně zbavit

Pokoutníci, křižáci, třesavky (záchodoví pavouci neboli Johany) a další „miláčci“ jsou pavouci, se kterými se celkem běžně setkáme přímo uvnitř či alespoň v blízkosti našich obydlí. Pro většinu lidí je střet s pavoukem nepříjemný, pro jedince trpící arachnofobií pak přímo děsivý, a proto se jich většinou snažíme zbavit.

Pavouci nejsou nebezpeční, ba naopak

Setkání s pavoukem není z těch nejromantičtějších, ale je dobré vědět, že pavouci pro nás žádnou hrozbu nepředstavují. Prostě chtějí jen v klidu a v teple příst sítě a chytat do nich hmyz. Pokoutníci dovedou kousnout, nicméně nejde o žádné velké zranění, které by nám způsobilo bolest či problémy. Ve skutečnosti jsou pavouci pro naše domovy docela dost užiteční. Živí se totiž hmyzem, který pro nás představuje ještě větší hrozbu než samotný pavouk. Jde o octomilky, moly, rybenky, komáry a mouchy.  Přesto mnoho z nás pavouky doma prostě nesnese. Tak jak se jich zbavit?

Prevence

Nejjednodušší prevencí je úklid. Ve vysmýčeném bytě najdete pavouků poskrovnu. Proto je dobré jednou za čas pořádně vysát všechny rohy, včetně těch u stropu, lišty, prostor za nábytkem, zkrátka každé místečko, kde by se mohla schovávat pavučina, tedy i pavouk.

Pak je dobré vysledovat, kudy k vám pavouci chodí. Pokud okny, bude dobré umístit do oken sítě a dávat pozor, abyste při větrání neměli rozsvíceno. Ve starších domech je možností ještě více. Půdy, sklepy a komory jsou často oblíbeným útočištěm těchto osminohých potvůrek.

Foto: Shutterstock

Babské rady

Existují určité vůně, které pavoukům vadí. Pokud je jimi obklopíte, pavouci se milerádi přestěhují někam, kde se jim bude dýchat lépe. Jde o mátu, hřebíček, skořici, eukalyptus či citrusové plody. Konkrétně můžete třeba mátové listy (nebo listy eukalyptu, skořici, hřebíček či citrusovou kůru) rozložit na parapet, případně je vložit do látkového pytlíčku, který zavěsíte na inkriminovaná místa. Třeba na záchod či do sklepa. Dobře zabírá také přírodní postřik. Smíchejte bílý ocet s čistou vodou v poměru 1:1 a nastříkejte jej do rohů, ve kterých narážíte na pavouky nejčastěji.

Spreje a odpuzovače

A pokud je příroda na pavouky slabá, můžete sáhnout po osvědčených hubících prostředcích. Na trhu najdete spreje proti pavoukům, dýmovnice nebo dokonce ultrazvukové odpuzovače.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments