Hodně se mluví o tom, že ceny v Chorvatsku vystřelily vzhůru. Vliv na to má hned několik faktorů. Jedním z nich je zdražování, které probíhá v celém světě. Tím druhým potom lokální nárůst cen, kdy se místní rozhodli využít rekordní sezóny. To pochopitelně vytváří velkou poptávku po službách a umožňuje podnikatelům ceny vyšponovat.
Rozpočet vystačil na tři dny
Na těch velmi turistických místech je tak dnes v Chorvatsku skutečně velmi draho. Třeba pivo stojí v přepočtu stokorunu a v podstatě obyčejné jídlo pětistovku. Výjimkou pochopitelně nejsou ani podstatně vyšší ceny v luxusnějších podnicích.
Realitu zvýšených cen poznal také pan Miloš, který do Chorvatska vyrazil s manželkou a dvěma dětmi. Na dovolenou si ušetřil 50 tisíc korun a domníval se, že s nimi na 14 dní pohodlně vystačí. Bohužel tomu tak úplně nebylo.
První nepříjemné překvapení čekalo Miloše v podobě cen pohonných hmot. Jeho postarší vůz si žádá přibližně deset litrů benzinu na sto kilometrů. “Jenom benzin a dálniční známky nás letos vyšly na cestě tam na pět tisíc korun,” říká Miloš s tím, že podobnou sumu musí počítat i na cestu zpátky.
“Jeli jsme na blind s tím, že ubytování seženeme jako vždy na místě, u někoho v soukromí. Když jsme ale dorazili do Makarské, zjistili jsme, že na výběr toho zdaleka není tolik jako v minulých letech. Za přijatelnou cenu už vůbec ne. Nejlevnější apartmán jsme nakonec sehnali za 35 tisíc korun,” líčí pan Miloš.
Suma sumárum, sotva Milošova rodina dorazila a ubytovala se, už přišla o 40 tisíc z vyhrazeného padesátitisícového rozpočtu. To si ale její členové zatím příliš neuvědomovali. První večer tak vyrazili do své oblíbené restaurace, kde se těšili na místní plejskavicu a čerstvé ryby. Když přišlo na placení, Miloš zjistil, že se podstatně podražilo. “Za čtyři jídla a nějaké nápoje jsme dali v přepočtu 3000 korun,” říká Miloš, byť se záhy přiznává, že sám ten večer udělal pět piv. Každé ho vyšlo na stovku.
Rodina nešetřila
Dovolená plynula a rodina Stejskalových se nijak zvlášť neomezovala. Nakonec, dovolenou u moře mají jednou ročně. Padesátitisícový rozpočet byl překročen už třetí den a Milošovi tak nezbylo než aktivizovat rezervy na svém a manželčině účtu.
Ty však vydržely jen na dalších osm dní. Následně rodina zjistila, že je takříkajíc na suchu. “Asi jsme neměli tolik chodit do restaurací a zábavních parků, ale my zkrátka moc šetřit neumíme,” přiznává Miloš.
Nakonec mu nezbývalo než si přímo z Chorvatska zažádat o půjčku u jedné z nebankovních společností. Jinak by už rodina neměla na jídlo a nedostala by se domů. Společnost nabízela poměrně slušný úrok 6%. Bohužel až doma si muž všiml, že to není roční, nýbrž měsíční úrok. Už se ale stalo.
Stejskalovi se tak z Chorvatska vrátili s třicetitisícovým dluhem a vybílenými účty. Přesto jsou spokojení. Dovolená se jim moc líbila, moře bylo krásné a děti i rodiče si to užili. Příště prý vyrazí znovu. Musí si ale na dovolenou více našetřit a také splatit dluh. Nebo si vezmou rovnou další?
Foto: Shutterstock
Ja teda neviem, ale už mi to príde trocha pritiahnuté za vlasy tieto články…. V poslednej dobe len negatíva na Chorvatsko… My sme boli v Omiši i Tučepoch a bolo tam absolutne fantasticky… A ak sa to až privelmi pokazí a zdraží, no tak jednoducho pôjdem inde…
Máte naprostou pravdu
Dobrý den, právě jsme se vrátili z Chorvatska a byli jsme v Biogradu n/M. Stále tu čtu, jak Chorvatsko je drahé a špinavé. Naštěstí jsme měli jinou zkušenost…. Ceny byly stejné jako v Česku některé věci i levnější. V restauracích jsme platili přibližně za jedno jídlo a pití k tomu 300 -400Kč za jednoho dokonce i poblíž pláže. Nic divokého… Čistota moře byla perfektní. Toť moje zkušenost.
To je ale věc pana Miloše. Pokud takovou dovolenou chtěl , tak ji měl. Nelze to brát všeobecně. A většina lidí to tak vůbec nemá. Dovolená se plánuje, i kdyby jen týden předem.Vybere se přijatelné ubytování. Dá se sehnat hravě na internetu i v sezóně. Cena pohonných hmot se také aktualizuje na internetu, takže se předem ví, jaká je cena. A jídlo si každý může korigovat přímo na místě podle financí. Možností je mnoho. Když nemám na restauraci, tak všude už jsou tam obchodní řetězce jako u nás. Obzvlášť na Makarské. No a ceny podobné jako u nás. A jíst… Číst vice »
Tohle už snad nemůžete myslet vážně, to je taková pohádka že až neskutečně hloupá pomineme-li hloupou lež a možná jen čistý výmysl paní redaktorky tak : pán je opravdu šíleně hodně finančně negramotný, cena dálničních známek je známá několik týdnu předem – tedy se dá na toto připravit toto samé platí i o cenách PHM i ty se dají předem zjistit to že někteří majitelé ubytování jsou drazí to je všude nejen zde, prostě jen zkouší co je kdo ochoten zaplatit a pokud už se ubytuji a neuvědomuji si, že jsem svůj učet přepísknul, je chyba na mojí straně né… Číst vice »
Neblázněte. Paní Tereza Vávrová je pohádkářka jako všichni z AA zdraví. To je nějaká úchylka nebo co. Nebo další dezinformační Babišovo s cílem rozeštvávat lidi.
Píše sa že Chorváti sú veľmi dráhy, treba tam prestať chodiť a oni sa spametaju. Sú iné destinácie kde je lacnejšie .
Tak proč tam jezdil když na to neměl.
Netrepte.😂😂😂😂 Veď je tam lacnejšie ako u vás.😂😂😂😂 Nemal panicek zapadnúť do prvej restiky čo mal poruke. Keby doma išiel do najdrahších reštaurácii, tiež by skrachoval.😂😂 A brať pôžičku od nebankovky a neprečítat si podmienky môže len blb. 🤦🏻 Pán je asi veľmi nizkointeligentny ,tak nech radšej sedí doma v kuchyni a nemusí tu vypisovať debiliny.
Ísť na dovolenku do Chorvátska je čistá zufalost