V koupelně jsem měla roky plíseň. Pak jsem si na ni konečně namíchala domácí směs, a je pryč

Možná to potkalo i vás. Spáry mezi kachličkami v koupelně nebo kuchyni přestaly být bílé a nevzhledně zčernaly. A samozřejmě jen na některých místech, takže to bohužel nevypadá, že jste to tak chtěli, ale spíš, že je moc nemyjete.

Plísně škodí zdraví

Při bližším ohledání zjistíte, že se vám mezi kachlíky usadila plíseň. Kromě toho, že opravdu vypadá nevzhledně, přináší i zdravotní rizika. Jako kterákoli jiná plíseň může způsobit respirační problémy především alergikům, astmatikům, lidem s oslabenou imunitou a dětem. Jednoduše omýt ale většinou nejde.

Na jejím odstranění budete muset zapracovat a my vám poradíme, jak na to. Nemusíte kupovat žádné speciální prostředky. Všechno, co budete potřebovat, najdete doma.

Pomůže vám jedlá soda

Nejprve vydrhněte postižená místa teplou vodou a tvrdším zubním kartáčkem, ale pravděpodobně to nebude stačit. Takže si připravte pastu z jedlé sody smícháním 3 dílů sody a 1 dílu vody. Naneste ji na plíseň, nechte působit 1 – 2 hodiny a smyjte.

Vyzkoušejte ocet

Z dalších můžete vyzkoušet roztok s bílým octem v poměru 1 díl octa na 1 díl vody. Naneste ho, například rozprašovačem, na kachlíky a nechte působit 5 minut. Následně vydrhněte kartáčkem a smyjte.

Vzhledem k tomu, že je ocet na bázi kyseliny, udělejte si nejprve malý test na některé skryté dlaždici.

Také můžete zkusit spáry, potřené pastou z jedlé sody, postříkat octovým roztokem. Ocet v kombinaci se sodou začne pěnit. Až tento proces skončí, vydrhněte plíseň kartáčkem a vše opláchněte.

Foto: Shutterstock

Zabojujte s bělidlem

 O něco agresívnější metodou je použití bělidla. V kbelíku smíchejte 3 díly vody a 1 díl bělidla – pokud by zvolená kombinace nefungovala, můžete použít ½ bělidla a ½ vody, ale silnější koncentraci už ne. Celou čištěnou oblast nejprve omyjte vodou. Ta poslouží i k tomu, že mokré dlaždice už nebudou mít kapacitu absorbovat bělidlo.

Napadená místa vydrhněte starým kartáčkem na zuby namočeným v bělidle. Může se stát, že i když se vám třeba nepovede plíseň zcela odstranit, bělidlo zapříčiní její zesvětlení a zamezí jejímu dalšímu organickému růstu.

Nechte ho účinkovat jen asi 3 minuty a smyjte. Delší působení by mohlo způsobit na kachličkách skvrny.

Nezapomeňte na peroxid vodíku

Máte-li doma peroxid vodíku, poslouží vám i ten. Opět ale nejprve vyzkoušejte na skrytém místě, jestli vám kachlíky nepoškodí. Potom ho rozprašovačem nebo houbou naneste na postiženou oblast, nechte několik minut působit, vydrhněte kartáčkem a opláchněte. Celý proces můžete několikrát zopakovat.

Na řadě je prevence

Pokud už máte spáry opět bílé a po plísni ani památky, rozhodně si osvojte pár návyků, abyste předešli jejímu návratu. Při sprchování nebo vaření mějte otevřené okno nebo dveře, protože plísním se daří všude tam, kde je vlhko, teplo a neproudí vzduch. Vlhké kachličky otírejte do sucha. Mokré ručníky nechte pořádně proschnout a například koupelnové závěsy nebo předložky vybírejte raději ze syntetických materiálů, které drží méně vlhkosti.

Jako prevence vám dobře poslouží olej z čajovníku, kdy do lahvičky s vodou a rozprašovačem přidáte 10 kapek oleje. Nebo roztok octa s vodou v poměru 1 : 1.

Stačí zvolený prostředek nastříkat na kachlíky, nechat zaschnout a už neoplachovat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments