V obchodě už vás neoklamou. Zjistilo se, jak stoprocentně poznat český česnek od čínského

Čínský česnek je cenově příznivý, není ale tak aromatický a ve finále jej spotřebujete mnohem více, než kdybyste sáhli po kvalitním českém česneku. Na první pohled není v obchodě český a čínský česnek poznat, proto se naučte, jak odhalit původ česneku.

Kvalitní český česnek

Česnek je zdraví prospěšný a dokáže skvěle ochutit masové i jiné pokrmy. Milovníci česneku na něj nedají dopustit a pečlivě vybírají, který typ česneku vloží při přípravě pokrmů do hrnce. Nejlepší chuť a nejvíce prospěšných látek má samozřejmě domácí česnek pěstovaný na zahrádce, ale ne každý má možnost vlastního pěstování.

Pak je třeba pečlivě vybírat v obchodech, abyste nesáhli po čínském česneku s minimální vůní. U čínského česneku navíc hrozí zbytky chemického ošetření, česnek musí vydržet dlouhou cestu bez známek zkažení. Etiketa původu může být psaná drobným písmem, naučte se čínský česnek poznat na první pohled.

Bílý čínský česnek

Čínský česnek má jasně bílou barvu a je dokonale hladký. Nenajdete na něm žádnou skvrnu. Český česnek může být lehounce růžový až fialový. Objevují se na něm drobné skvrny, které nejsou závadou plodu.

Čínský česnek je chutí nasládlý, má slabé aroma, na jazyku vůbec nepálí. Český česnek je mnohem výraznější s pikantní štiplavou chutí. Pokud chcete pokrm s česnekem, budete potřebovat čínského česneku mnohem více. Českého česneku vám naopak budou stačit například jen dva stroužky. Proto je používání českého česneku dokonce levnější.

Foto: Shutterstock

Český česnek klíčí

Čínský česnek vám z důvodu chemického ošetření nikdy nevyklíčí, a to ani v případě, že jej ponecháte na teplém místě. Namísto klíčení se čínský česnek začne kazit a bude plesnivět. Český česnek po vyklíčení není vhodné používat do pokrmů, výborně se ale hodí k sadbě do truhlíků nebo na záhonek. Zamezíte tím plýtvání.

Česnek je nenáročná zelenina a není problém si vypěstovat vlastní v truhlíku na okenním parapetu. Tak budete mít kvalitní česnek vždy po ruce s minimální investicí.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Nezdá se vám, paní autorko, že si v článku protiřečíte?

“Na první pohled není v obchodě český a čínský česnek poznat”
“naučte se čínský česnek poznat na první pohled.”

Tenhle webísek mě vážně baví 🤣

Aleš
Aleš
1 rok

Asi takhle. Ať jedu kam jedu nikde žádné lány s česnekem nevidím. Jak tedy můžou být prodejny napěchované Českým česnekem? Vše je podvod na lidi. A k tomu se mě snaží někdo přesvědčit ke koupi vyklíčeného neprodejného zboží😀😀😀😀😀😀

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Aleš

Záleží asi, kam a kudy jezdíte. Já mám v okolí svého bydliště (pár km za Prahou) každý rok nejméně 3 pole česneku u obcí v okruhu cca 20 km. Jenomže, nikdy jsem je neviděl u silnice.

Mimochodem, nejedná se i Český česnek, ale o český česnek.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Jasně, kdyby to bylo u silnice, tak by to sklidili zloději – i tak je to problém – hlídat pole se dneska už asi nenosí.

Aster
Aster
1 rok

Chyba! I český česnek je bílý – je to prostě odrůda – co takhle Benátčan nebo Matin – to jsou bílé odrůdy nepaličáku 😛

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Aster

👍👍👍