V obchodech dochází nejdůležitější kuchyňský olej. Brzy možná vůbec nebude, lidé tvoří velké zásoby

Ačkoliv se to zdálo být téměř nemožné a obchodníci nás i v těžkých dobách minulých dvou let ujišťovali, že to nenastane, teď se zřejmě skutečně budeme muset potýkat s nedostatkem některých potravin. A to i těch, které považujeme za zcela základní.

Vypadla významná část exportu

V celé Evropě je momentálně tématem číslo jedna slunečnicový olej. Kvůli probíhajícímu konfliktu totiž jeho hlavní exportéři významně omezili až zastavili vývoz, což už se projevuje v regálech obchodů. Například v Německu či Velké Británii je slunečnicového oleje nedostatek a někde už není k mání.

Do určité míry je to zatím dáno tím, že zde lidé podlehli panice a nakoupili si zásoby. Obchodníkům a dodavatelům už se ale nedaří dostat zásoby do původních stavů, a tak některé supermarkety musely zavést přídělový systém, respektive omezení prodaného množství slunečnicového oleje.

Rusko, na které připadá 27 % světové produkce slunečnicového oleje, zakázalo na půl roku jeho vývoz, čímž chce zajistit saturaci vlastního obyvatelstva. Na Ukrajinu potom připadá rovnou 51 % světové produkce slunečnicového oleje. Ta by sice ráda dále vyvážela, avšak z logických důvodů se potýká s problémy s exportem.

Takto vypadají regály se slunečnicovým olejem ve Velké Británii v polovině dubna. / Foto: Shutterstock

Žádné předzásobování

Velký problém mají především Britové, kde podle společnosti Edible Oil, přes kterou jde 75 % veškerého slunečnicového oleje v zemi, už jsou zásoby jen na pár týdnů. V Německu potom obchodní řetězce i politici vyzývají občany, aby slunečnicový olej kupovali jen pro aktuální potřebu a nezásobovali se.

Komplikace přitom mohou být dlouhodobé, nikoliv jen tuto sezónu. Zemědělci by právě v těchto dnech měli osévat pole, ale to se neděje. Je tak zaděláno na dlouhodobý nedostatek slunečnicového oleje na trhu.

Foto: Shutterstock

V Česku už se omezily slevové akce

Také Česká republika je závislá na dovozu slunečnicového oleje. V roce 2020 ho importovala celkem 57 tisíc tun. Místní obchodníci ujišťují, že slunečnicového oleje je dostatek.

To ovšem není tak docela pravda. Poměrně často zejí příslušné regály ve vybraných pobočkách obchodních řetězců prázdnotou. Podle nich však nejde o plošné výpadky v zásobování, jako spíše výsledek snahy některých lidí o předzásobení se. Ovšem to může mít efekt sněhové koule a nakonec ani v tuzemsku nemusí být tento kuchyňský olej k dispozici.

Ostatně, například obchodní řetězec Tesco už přijal první opatření, jak omezit prodeje slunečnicového oleje. Rozhodl se tyto produkty stáhnout z akčních nabídek ve snaze nepodněcovat zákazníky k ještě větším nákupům.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Guardian, NewScientist

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Robert T.
Robert T.
2 let

Zajímavý článek. Včera při nákupu v Německu nebyl nikde řepkový. Slunečnicového tam bylo tři (3) prde…….

Jiří
Jiří
2 let

Není to ten olej o kterém jste nedávno psali jak je škodlivý pro lidské zdraví?Tedy podle odborníků jeho nedostatek je vlastně dobře ne? Či zítra zase nám bude prezentováno jak je pro člověka prospěšný?Známe tato tvrzení,dnes tak zítra naopak.

Iris
Iris
2 let

No, ty vole, tak to mě fakt nesere – slunečnicový olej jsem snad nikdy nepoužila.

Jiří
Jiří
2 let
Reply to  Iris

Vola také ne.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jiří

Jo, on ten vůl má někdy víc rozumu, než člověk…