Elektřina se stala v posledním období poměrně nákladnou komoditou. Proto vás jistě potěší zpráva, že ji můžete získat zcela zdarma. Existují i jednodušší a levnější způsoby, jak získat elektřinu, než je instalace nákladné fotovoltaické elektrárny. Prozradíme vám, jak na to.
Šetřit elektřinou není třeba
Vysoké účty za odběr elektřiny přivedli mnohé k tomu, že instalovali fotovoltaickou elektrárnu, zakoupili úsporné spotřebiče nebo se jen snažili s elektřinou co možná nejvíce šetřit. Jen málo jedinců se vydalo jinou cestou. Namísto úspor energie a omezování vlastní spotřeby se snažili elektřinu získat zdarma. S trochou šikovnosti si ji můžete doma vyrábět i vy. Jistě při výrobě nostalgicky zavzpomínáte na kroužek mladých elektrotechniků. Jedná se sice o nízkou úsporu, ale technologický pokrok jde dopředu. Možná brzy budou mít uvedené zdroje širší využití.
Energie topných těles
Doma vám pomůže energii vyrobit Peltierův termoelektrický článek a k němu instalovaný měnič napětí. Topné těleso pak bude generovat i elektřinu, tu získává při vytvoření teplotního rozdílu, který vnikne při průchodu elektrického proudu. Peltierův článek můžete využít k ohřevu, ale pokud použijete chladič z počítače, bude sloužit i ke chlazení. Vyrobená elektřina lze použít k osvětlení prostor.
Minigenerátor a vodovod
Stolní lampičku nebo nabíječku na telefon můžete zásobit elektrickou energií vyrobenou minigenerátorem umístěným ve vodovodu. Protékající voda pak přes minigenerátor proudí a vytváří elektrickou energii.
Hýbejte se a rozsvěcujte
Speciální tenisky s piezoelektrickým materiálem dokáží generovat elektrickou energii. Potřebují k tomu jen deformaci nebo tlak. Z tenisek následně můžete napájet hodinky nebo kalkulačku. Existují ale i větší kinetická zařízení, které využijí pohyb k vytvoření energie. Některé z nich dokáží dokonce osvětlit celou místnost.
Ačkoliv jsou metody užitečné zatím jen pro malá zařízení, jistě se brzy dočkáme rozšíření technologií a například možnosti ukládání kinetické energie do baterií.
Foto: Shutterstock