Vědecké týmy po celém světě se aktuálně snaží přijít nejen s opravdu účinným lékem proti koronaviru, ale také vakcínou. Ta se postupem času jeví z této dvojice jako důležitější. Má se totiž za to, že v dohledné době nebude k dispozici lék, který by zabíral u drtivé většiny pacientů. Spíše bude nutné zkoušet léčbu různými preparáty, což může být rizikové.
Doba pro získání vakcíny se zkracuje
Potenciál vakcíny je navíc mnohem zajímavější v tom, že může zamezit šíření koronaviru ve společnosti, zatímco léky pouze řeší jednotlivé pacienty, kteří už nemoc mají. V případě dostatečné proočkovanosti se může virus podařit de facto vymýtit, podobně jako jiné, dříve obávané nemoci.
Jenže dosud se předpokládalo, že vývoj vakcíny potrvá v lepším případě 12 až 18 měsíců. Abychom to uvedli do kontextu: obvykle se na vakcínách pracuje několik let, takže i tento čas byl považován za více než přijatelný.
Nicméně mobilizace vědecké obce je skutečně obrovská. A vědci z Oxford University teď přišli s velmi pozitivní zprávou: vakcína by mohla být hotová už na podzim tohoto roku, tedy přibližně za 6 měsíců.
Zdá se, že tento britský tým je s vývojem vakcíny skutečně daleko. Už totiž aktivizoval skupinu více než 500 dobrovolníků mezi 18 a 55 lety, kterým bude vakcína v rámci klinického testu koncem měsíce dubna podána.
“V nejlepším případě budeme mít na podzim tohoto roku výsledky efektivity vakcíny z třetí fáze klinické zkoušky a budeme moct začít s výrobou velkého množství vakcíny,” uvedl zástupce vědeckého týmu pro list The Telegraph.
Náročné klinické zkoušky
Aktuálně největším problémem je najít skutečně vhodné kandidáty pro klinické zkoušky. Momentálně totiž není možné identifikovat, kdo už byl infikován a virus se rychle šíří populací, takže bude obtížné najít lidi, kteří mu nebyli vystaveni. Vědci předpokládají, že epidemie ve Velké Británii dosáhne vrcholu v polovině dubna, a proto si začátek zkoušek naplánovali raději na konec měsíce, kdy bude situace přehlednější.
“Provedení zkoušek po vrcholu epidemie také není jednoduché, protože mnoho lidí už si vybudovalo přirozenou imunitu a počet přenosů klesne, takže lidé, kteří ještě nejsou imunní, se potenciálně nakazí za delší čas,” dávají vědci nahlédnout pod pokličku takového vývoje vakcíny. Právě testování látky je na celém procesu to nejsložitější.
O vakcínu proti koronaviru se strhl fascinující závod, na kterém se podílí ty nejlepší týmy z celého světa. Nejdále je aktuálně čínský tým vedený Chenem Weiem, který 17. března započal klinické testy první potenciální vakcíny proti zákažnému viru.
Testu se účastní celkem 108 zdravých dospělých, kteří byli rozděleni do třech skupin. Každá z nich dostala jinou dávku vakcíny. Následně byli izolováni ve speciálním zdravotnickém centru ve Wuhanu.
Foto: Freepik