Určitě už vám také někdy přeteklo mléko, které jste chtěli převařit. Kromě špinavého sporáku tuto událost doprovází i poměrně intenzivní zápach. Ještě častěji se to stává s vodou, když vaříte těstoviny nebo třeba brambory. V tomto případě se to alespoň obejde bez větrání.
Existuje ale pár vychytávek, které zajistí, že jakákoli vroucí tekutina už neopustí svou nádobu. Dokud ji z ní nevysvobodíte vy sami.
Pomůže máslo, voda i vařečka
Nalijte na dno hrnce, v němž se chystáte svařit mléko, trochu vody. Potom už vlijte mléko samotné a dejte vařit. Je to velmi jednoduché a spolehlivé. Tekutina už nikdy nevyběhne z hrnce ven.
Potřete okraj hrnce máslem nebo olejem. Překvapivě i tuk zabrání mléku opustit nádobu a udělat vám paseku na sporáku.
Položte přes střed hrnce vařečku. Dbejte na to, aby byla opravdu na středu. Jako poloměr kruhu. Funguje jako bezpečnostní ventil a nedovolí vařícímu se mléku přelít se přes okraj nádoby.
Pokud si všimnete, že se kapalina chystá přetéct, postačí zvednout nádobu a s obsahem zatřást. Tekutina se zase usadí.
Také pomůže, když vzpěněné mléko pokropíte vodou.
Mléko od výrobce převařte vždy
Naše babičky mléko dříve převařovaly běžně, protože to, které se prodávalo, nebylo ještě pasterizované. Varem ho proto chránily před možnými patogeny a bakteriemi. Převařením se ale mnoho živin, které mléko obsahuje, nenávratně zničí. Navíc se sníží nejen jeho nutriční hodnota, ale výrazně se sníží i hodnota syrovátkových bílkovin.
V současné době už v obchodech koupíme pouze mléko pasterizované. To znamená, že je také tepelně upravené, ale při nižší teplotě. Při pasterizaci mléko neprojde varem a jeho nutriční hodnota proto poklesne v mnohem menší míře. Navíc je komerčně vyráběné mléko o vitamíny a minerály, o které by mohlo v důsledku pasterizace přijít, obohaceno.
Kupujete-li ale mléko nepasterizované, třeba přímo z kravína, raději ho převařte pokaždé. Při vaření ho nezapomeňte alespoň 1x za minutu promíchat. Má totiž tendenci se připalovat.
Převařeným mlékem proti alergii
V současné době se mnoho dětí potýká s alergií na kravské mléko. Ta je totiž způsobena negativní reakcí právě na mléčné bílkoviny. Je to jedna z nejčastějších forem dětské potravinové alergie a může mít vážný dopad na jejich zdraví.
Převařené mléko ale mění mnoho mléčných bílkovin, které k intoleranci přispívají. Při lehčích formách nesnášenlivosti proto může stačit, když mléko převaříte. Určitě se ale nejprve poraďte s lékařem.
Foto: Shutterstock