Mozková mrtvice je cévní porucha, se kterou se potýkají převážně starší lidé, ale čím dál tím častěji i mladší generace. Příčinou mohou být genetické predispozice i nevhodný životní styl, jako je kouření, alkohol, nevhodná strava, stres nebo hormonální antikoncepce. Příznaky mrtvice mohou být i skryté.
Co se děje v mozku
Většinou jde o ucpání cév, které zásobují různé části mozku. Příčinou může být krevní sraženina, stažení cév při stresu nebo nadměrné zúžení průchodu cév při zanášení nánosy na stěnách. Část mozku, která přestane být zásobována kyslíkem, rychle odumírá, stejně jako její okolí. Krvácení do mozku může způsobit i prasklá céva či tepna. Smrtí končí asi pětina mozkových příhod. Je třeba okamžitý transport do nemocnice.
Příznaky cévní mozkové příhody
- Slabost až ochrnutí,
- porucha citlivosti poloviny těla,
- porucha řeči,
- povislý koutek,
- vychýlení hlavy,
- ztuhlost šíje,
- vychýlení očních bulv, tzv. obrna pohledu,
- výpady zorného pole,
- zdvojené vidění,
- slepota, často jednostranná,
- náhlá závrať nebo pád,
- bolest hlavy,
- zvracení,
- porucha vědomí,
- epileptické záchvaty,
- ochrnutí jedné poloviny či části obličeje,
- pocity vyčerpání a slabosti,
- neschopnost najít slova,
- pocity zmatenosti a nepoznávání okolního prostředí.
Jak poznat mrtvici
Typické je, že pacient najednou nemůže dělat činnost, kterou jinak dělal běžně. Často se nemůže pohybovat a nehybnost zasahuje často jen polovinu těla. Neudrží ruce natažené před sebou a jedna rychle klesá, nemůže mluvit, říká nesmysly nebo nemůže najít správná slova. Někdy přestane vidět na jedno oko nebo se projeví ztuhlost šíje, zmatenost nebo povislý koutek. Může upadnout i do bezvědomí.
Jak postupovat
Při podezření na mrtvici je třeba okamžitě volat záchranku. U mozkové mrtvice jde doslova o minuty. Speciální léky na rozpouštění krevních sraženin mohou pacientovi zachránit život, ale i spoustu schopností, o které může trvale přijít. Krvácení do mozku často vede k úmrtí.
Foto: Freepik