V sychravých podzimních dnech je více než pravděpodobné, že se vaše děti nachladí a začnou kašlat. Pokud se nejedná o chřipku, angínu, či nějaké zánětlivé onemocnění, které je potřeba řešit u lékaře, není nutné podávat ihned chemicky zpracovaná léčiva. Stejně účinná je bylinná léčba. Víte, co byste měli mít doma nachystáno k rychlé pomoci, abyste nemuseli po prvním zakašlání běžet do lékárny?
Síla přírodních čajů
Jako první pomoc při nachlazení a kašli se doporučuje držet děti v teple a klidu a podávat jim dostatek horkých tekutin. Ideální jsou v tomto případě čaje s medem a citronem.
Jeden z nejlepších je šípkový čaj. Šípky jsou zdrojem vitamínu C a natrhat a nasušit si je můžete již nyní, abyste je měly nachystané na později. Šípky pomáhají při nachlazení, ale také posilují imunitu. Dalším účinným čajem je tymiánový. Ten uděláme tak, že dvě čajové lžičky lístků tymiánu přelijeme horkou vodou, necháme asi deset minut louhovat a poté přecedíme. Opět jej můžeme dochutit medem a citronem.
Účinné bylinné sirupy
Z tymiánu se vyrábí také velmi účinný sirup, který je dobré podávat především na vlhký kašel. Tymián podporuje ředění hlenu a usnadňuje odkašlávání. Vedle tymiánového můžete podávat také sirup jitrocelový, nebo medový.
Medový zázrak
Medový sirup je účinný nejen na kašel, ale také na bolest v krku a nachlazení. Vyrobíte si ho velmi snadno. Stačí mít doma med, citron a popř. kokosový olej. Pár lžic medu dáte do mističky, zakapete šťávou z půlky citronu a na závěr vmícháte jednu čajovou lžičku kokosového oleje.
Med je známý pro své antiseptické účinky. Proto se využívá při nachlazení a kašli nejvíce. Přidává se do čajů, vyrábí se z něj zmíněný sirup, ale v případě zánětu průdušek je možné udělat i medovou masáž.
Pokud budete med podávat dětem, hlídejte jejich reakce. Med je totiž silný alergen. U dětí do jednoho roku se nesmí podávat vůbec.