Vzhledem k tomu, že melanom představuje jeden z nejschopnějších nádoru, by měl každý z nás vědět, jak zavčasu odhalit nebezpečné znaménko, které by mohlo poukazovat na rakovinu kůže.
Znaménka vrozená i získaná v průběhu života
Znaménko může být buď vrozené, nebo získané v průběhu našeho života. Každý z nás má na svém těle minimálně jedno pigmentové ložisko na kůži zvané mateřské znaménko – znaménko přitom může mít odlišné tvary, barvy i velikosti.
Rakovinou kůže ročně onemocní cca 1 500 lidí
Podle statistik onemocní rakovinou kůže každým rokem cca 1 500 lidí, pětina z nich na toto onemocnění umírá. Podle lékařů počet nemocných každým rokem stoupá. Za vznikem zhoubného melanomu můžeme hledat především ultrafialové záření.
Jak zavčasu odhalit nebezpečné znaménko
Do nejrizikovější skupiny patří lidé se světlými vlasy i kůží, dále jsem můžeme zařadit i ty, kteří mají po těle větší množství pih. Zapomenout nesmíme ani na osoby, u kterých se v rodině rakovina vyskytuje.
I když možná nepatříte do rizikové skupiny, měli byste vědět, jak zavčasu odhalit nebezpečné znaménko.
Samovyšetření kůže, aneb na co si dát pozor a co sledovat
Samovyšetření kůže byste měli provádět pravidelně několikrát do roka, při vyšetření doporučujeme sledovat následující změny.
Změna velikosti
Pakliže zpozorujete, že se vaše znaménko zvětšilo a je větší nežli 5mm, neváhejte a navštivte lékaře.
Změna barvy
Dalším ukazatelem může být změna barvy znaménka. Pozornost byste měli věnovat především znaménkům zbarveným do tmavě hnědé až černé barvy.
Změna tvaru
Jak jsme zmínili výše, znaménka mohou mít různé tvary. Jestli je znaménko v pořádku poznáte i tak, žije jeho tvar pravidelný. Pakliže ale v krátkém čase zpozorujete změnu tvaru, měli byste se mít na pozoru, protože se znaménkem nemusí být něco v pořádku. Nebezpečné znaménko může svůj tvar změnit ve smyslu asymetrického růstu nebo nepravidelného vyvýšení nad povrch kůže.