Včely v Česku už vůbec nejsou. Lidé je tu zlikvidovali svými muškáty, provalilo se

Muškáty jsou jedněmi z nejoblíbenějších balkonovek, které kvetou od jara do podzimu bohatou záplavou květů. Můžeme si vybrat mezi mnoha barevnými odstíny i zvolit muškáty vzpřímené nebo naopak převislé, padající dolů v bohatých kaskádách.

Ani jejich pěstování není náročné. Potřebují dostatek sluníčka, vody a hnojiva. Abychom rostlinky v jejich bujném kvetení podporovali, měli bychom také odstraňovat odkvetlá a zvadlá květenství.

Muškáty jsou pro včely past

Muškáty ale mají jednu velkou nevýhodu. Ne tedy pro nás, ale pro včelky, které celé dny létají z květu na květ, aby posbíraly co nejvíce pylu. Květy muškátu totiž žádný pyl nemají, což je málo známá skutečnost a pro včely nečekaná past.

Přilákané záplavou barevných kytek se mohou snažit jak chtějí, na muškátech je žádná odměna nečeká. A navíc hrozí, že snaha, odnést si alespoň nějaký pyl, je bude stát spoustu energie. A ta jim potom bude chybět při návratu do úlu.

Milujete-li tedy muškáty, zkuste je zkombinovat ještě s jinými květy, které už nebudou k včelkám tak skoupé. Navíc truhlíky, ve kterých se střídají květy různých barev, tvarů a velikostí vypadají často mnohem lépe, než ty monotematické.

Foto: Shutterstock

Pomozte včelkám levandulí

Nebo vedle muškátů dopřejte včelkám i květináče, do kterých zasadíte levandule, petúnie, supertúnie či jiné balkonovky, které mají pylu dostatek.

Počty včel totiž neustále klesají a tomu bychom se měli snažit bránit každý podle svých možností. Za posledních 100 let zmizela více než polovina všech druhů včel, což je alarmující. Děje se to převážně kvůli nekontrolovanému používání pesticidů.

Včely potřebujeme k životu

Včely pro nás totiž neznamenají jen med, ale jsou životně důležité pro celé naše přežití. Opylovávají přes 200 000 druhů rostlin. Díky jejich práci se zvyšují výnosy polních plodin, ovocných stromů i keřů. Jen díky jejich aktivitě máme tisíce tun zeleniny a ovoce.

Vědci vypočítali, že podíl včelí práce na světové ekonomice činí každoročně asi 160 miliard dolarů. Díky včelám jsme mohli rozvinout zemědělskou činnost. Jejich práci ale bohužel neumí nahradit žádná technologie. Kdyby vymřely včely, zemřeme hlady i my.

Snažme se jim jejich dřinu trochu ulehčit, ať se nemusí z našich oken a balkonů vracet s prázdnou. A pokud máte zahradu, najděte na ní místo i pro další rostliny, které včelky milují. Jsou to například tulipány, krokusy, narcisy, kosatce nebo pomněnky. Také chrpy, slunečnice, kopretiny, jiřiny nebo astry.

Část trávníku můžete pak nahradit květinovou loukou.  Jen je potřeba půdu trochu vylehčit, aby byla chudá na živiny. Jinak by nad lučními květy opět převládly trávy.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martas
Martas
1 rok

Tohle je ale blbost! Vcely byly zlikvidovany za 1) nezodpovednymi a hloupymi chovateli! za2) “zemedelci” kteri stale s oblibou vykonavaji postriky na polich v poledne, tedy kdy jsou včelky na “pastvě”. Muškáty… To muze rict jen “odbornik” jako je treba Pekarova:-((((

Tomáš
Tomáš
1 rok

Zase jednoznačně zcela lživý titulek 👎👎👎. Opět nahlášeno Google.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Tomáš

Tohle nahlasujte jinym organizacim, google nestaci.

Pavel
Pavel
1 rok

Bože další závažná zpráva. Ty Kačeno co kurva hulíš. To musí být super matrosek . Ty já nejsem zoolog ani doktor přírodovědy,ale kurva vidím kolem mne samý vcelky, které pracují jako diví narozdíl od tebe, která tu mele kokotiny. A mimo to mají zde od loňska velké ségry tzv.. černé vcelky a ty makaj. Tak se běž vycpat ty Krasomilo pobuchana

Marobarva
1 rok
Reply to  Pavel

Přesně, po sto letech si někdo vymyslí, že kvůli muškátům vymřely včely. Hrůza. Vidím na každém kilometru včelý úly. To je co….. 🤷‍♀️

Raslan
Raslan
1 rok

Med ve městě je kvalitní a muškáty jsou skoro všude.

Josef
Josef
1 rok

Vážená paní Kateřino, buďte tak laskavá a udělejte něco užitečného nejen pro včely, ale i pro lidstvo a už nic nepište. Takový diletantsky blábol jsem snad ještě nečetl.
S pozdravem Josef, včelař