Vejce jsou oblíbenou potravinou, která je dnes široce doporučovaná pro svou výživovou hodnotu. Jak se ale ukazuje, jejich negativa zcela nevymizela. Podle nejnovějšího výzkumu je tu navíc značný paradox, kdy kupovaná vejce vycházejí překvapivě lépe než ta domácí. Ta totiž mohou obsahovat škodlivé látky.
Domácí vejce zklamala
Obvykle jsou dnes kritizovány velké komerční chovy, kde mají slepice nevyhovující podmínky. Mnozí také tvrdí, že například vejce z klecových chovů nejsou chuťově tak dobrá jako ta domácí. Tomu by dal zapravdu snad každý. Když se však udělá podrobný rozbor, situace je poněkud odlišná.
Domácí vejce jsou v době farmářských trhů velmi oblíbená. Lidé za ně neváhají platit ani násobky toho, kolik stojí vejce v obchodech. Není tak výjimkou, že si koupíte jedno vejce třeba za deset korun. Pokud byste však věděli, co obsahuje, dost možná byste to neudělali.
Jak ukázala výzkum z Austrálie, který se zaměřil právě na domácí chovy, bohužel to není žádná sláva. Zejména obsah olova v těchto vejcích byl skutečně dramatický. Byl totiž čtyřicetkrát vyšší než v případě vajec od komerčně chovaných slepic. Celá polovina vzorků překročila povolené množství v podobě 100 miligramů.
Zjistěte, odkud nakupujete
Ukazuje se, že problém je v prostředí, kde se slepice chovají. A zdaleka nejde pouze o případ Austrálie. Hodně závisí na kvalitě půdy, a pokud je nevyhovující, propíše se to i do kvality vajec. Nejhorší výsledky byly zaznamenány v okolí starších domů, při jejichž stavbě se používaly olovnaté materiály a barvy.
Lidé by tak měli hledět na skutečný původ vajec a nesmířit se pouze s tím, že jsou deklarovaná jako domácí. To zdaleka nezajišťuje, že jsou nezávadná. V případě menších prodejců je to pochopitelně problém, ovšem práce se zjištěním, kde slepice, od kterých máte vejce žijí, se vzhledem k výše uvedenému určitě vyplatí.
Foto: Shutterstock, zdroj: ABC
Ne erim ziadnemu prieskumu, ktory som si sam nezmanipuloval. A okrem toho neviem ze by u nas boli domace vajcia z Australie. A redaktori nech si jedia co chcu.
To by Mě zajímalo ,kde udělaly soudruhy z Austrálie chybu
Toje divne nasi predci mnely domaci hospodařstvi a dozivali se dost visokeho véku. A ted je každej študovanej každej alchimista a lidi jim to budou žrat protoze jsou študovany. Podle mne selskej je vic než ty blbci z titulama
Vaši předci se dožívali vysokého věku? Kde jste to vzal?
Z tolika chyb v pouhých 3 větách je vidět, že vy jste měl problém dostudovat i základní školu.
Šprechn zí česky?
Fajn, takže domácím slepicím usekat hlavy a rychle nakoupit vejce s velkochovů,která mají žloutky obarvené karotenem, protože jinak by neměl barvu žádnou.
Ano v Austrálii zajistili že j2jxh6 vajíčka mají problém no a tak se toho chytne ambiciózní redaktorka a aplikuje to i na naše vejce
Paní redaktorko máte nějakou studii ze zdejších luhů ???
Nemá, ale zato má splněno.
Jo v Austrálii zjistili 😂
Dál už to zjistit nemohli 😂
Australska studie neptekvapuje,tyto instituce nasleduji agendu ktera je proti prirode chteji prodadit aby si lide sami nic nepestovaly a byly zavisli na korporacich,chcou zakazat pestovat potraviny lidem a prodavat svoje takzvane certifikovsne potraviny,lzou a nici nezavislost lidi pod zaminkami,studie jsou ucelove drlane na zakazku WEF atd.Svinstvo proti lidem a prirode.
Zrovna včera jsem se podivoval proč vejce tak málo zdrazila no asi je již jasné proč a lze očekáváte že pro naše zdraví zákaz chovu slepic bez kontrol úřadů a tučných daní bude brzy zaveden
To už nás připravují na likvidaci domácích chovů?
😂😂😂😂😂😂😂