O málokterém vitaminu se v současné době mluví tolik jako o vitaminu D, který se ukazuje být klíčovou složkou pro lidský imunitní systém. Jak známo, ten je v posledních letech pod velkou palbou, a tak se lidé snaží jeho obranyschopnost maximálně zlepšit. A prakticky vždy narazí mimo jiné i na radu, aby zvýšili příjem vitaminu D, respektive potravin, které jsou na něj bohaté.
Klíčový vitamin D
Ono se to ale lehce řekne a hůře provádí. Nástup vitaminu D do těla je totiž velmi pozvolný a rozhodně nelze říct, že když ho teď ve velkém začneme konzumovat, tělo se za pár dní dostane na úroveň, kterou potřebuje. Nikoliv, tento proces trvá přinejmenším měsíce, spíše ale roky. Zároveň to s ním není možné přehánět, protože jde o jeden z mála vitaminů, kterými se můžete předávkovat.
Vědci se teď ve velkém začali vitaminu D věnovat a zajímá je mimo jiné to, proč má velká část lidí, mluví se až o polovině populace, značný deficit této látky. A ukázalo se, že značný podíl na tom má zřejmě také káva, respektive kofein, který obsahuje. Podle posledních poznatků je to totiž právě kofein, který zabraňuje tělu ve správné absorpci vitamínu D.
Podezření kávy se potvrdilo
Výzkum vycházel z hypotézy, že lidé konzumující kávu ve větší míře trpí častěji deficitem vitamínu D. Studie byla skutečně rozsáhlá, protože zahrnovala data od více než 13 tisíc účastníků.
Předpoklad se podařilo potvrdit a vědci tak konstatují, že čím více kofeinu lidé vypili, tím větší měli pravděpodobnost nedostatku vitamínu D. “Vyšší příjem kofeinu je spojen s deficitem vitamínu D v reprezentativním vzorku americké populace,” konstatují vědci.
Tento výzkum se zaměřoval především na populaci ve středním věku od 30 do 47 let. Není tedy známo, zda stejným způsobem působí káva a obecně kofein také na starší či mladší ročníky. Dá se to však předpokládat. Na druhé straně bude zapotřebí dalších vědeckých prací, aby tyto výsledky potvrdily.
Jde však o poměrně významnou ránu pověsti kávy, obzvlášť v této době. V posledních letech si přitom káva získala renomé zdravé potraviny, která například snižuje rizika kardiovaskulárních chorob. Jak se ale ukazuje, její efekt nemusí být pouze pozitivní.
Foto: Shutterstock, zdroj: International Journal for Vitamin and Nutrition Research