Stále více přibývá důkazů o tom, že si lidé mohou poměrně jednoduše prodloužit svůj život, a to úpravou svých stravovacích návyků. Nová studie publikovaná v časopise PLOS to ukazuje velmi názorně, když upozorňuje na potřebu snížení příjmu masa a naopak zvýšení příjmu rostlinných produktů. Lékařka Mega Rossi, která je expertkou na trávicí systém, následně vysvětlila, jak to uvést do praxe.
Změna nemusí být velká
Klíčem k dlouhověkosti je podle všeho správná výživa trilionů bakterií, které se nacházejí ve vašich střevech. “Neznamená to, že musíte trávit hodiny v kuchyni,” vysvětlila doktorka Rossi pro deník Express. “Zařaďte do svého jídelníčku rostliny, pokud můžete. Jsou skvělé pro střevní bakterie.“
Podle odbornice je to celé pouze o odhodlání. Kdo to jednou vyzkouší, zjistí, že to není tak složité. V mnoha případech nemusíte ani ze svého jídelníčku nic moc vyřazovat. Prostě do něj jen zařaďte více rostlinné stravy, díky čemuž dojde k samovolné úpravě, kdy už nebudete mít takovou potřebu konzumovat třeba maso.
Jak se vám prodlouží život
Skvělé jsou například luštěniny, které poskytují různé výživové látky, jež cílí na odlišné střevní bakterie. Podle expertky mohou právě luštěniny přidat řadu let života navíc.
Studie zjistila, že optimální dieta zahrnuje více luštěnin, ořechů a celozrnných potravin. Naopak je třeba ubrat na červeném a zpracovaném mase, tedy zejména uzeninách. Vědci uvedli, že tyto jednoduché změny mohou přidat více než deset let věku očekávaného dožití.
Kdo například přejde z typické západní stravy na optimální stravování kolem dvaceti let, může očekávat, že se dožije o deset let delšího věku. Ale ani v pozdější fázi života není třeba věšet hlavu. Změna stále stojí za to. Pokud na zdravou stravu přejdete v 60 letech, můžete se dožít o 9 let více. Pakliže změny provedete až v 80 letech, život vám to prodlouží o 3,4 roku.
Foto: Shutterstock, zdroje: PLOS, Express
A co nejíst vůbec,brzy to tak bude!
Vědci zjistili,že při umývání nohou si umyjete taky ruce
Dr. Gundry – skryté nebezpečí zdravých potravin
Všeho s mírou.
Přesně – nikdo asi nejí denně bůček apod.
Blbky pisatelky tady mají jen hysterii – šílené.
Uzeniny nemusím, ale maso by mi chybělo – možná se ze mě časem stane králík, ale zatím nemám potřebu spásat “trávu” 😛
Stačí si přidat trochu zeleniny. 🥕🌶️🍅🥒🥬 Dá se to.
Nevím, proč tzv. nutriční terapeuti všude cpou tuny zeleniny – ne každému dělá zelenina dobře a rozhodně nebudu jíst v zimě to, co se sklízí nezralé a chemicky se to ošetřuje, aby to přežilo dopravu a díky tomu je to zcela bez chuti (rajčata apod.) I cibule a česnek je zelenina 🙂 a s tím nemám problém, stejně jako s řepou, mrkví a kysaným zelím v zimě. V sezóně si pěstuju vlastní zeleninu a s tou taky nemám problém – ale v malém množství. Když srovnám sebe a své vrstevníky – hlavně vrstevnice, které maso nejí vůbec nebo jen “zdravé”… Číst vice »
Dejte si kysané zelí