Vědci odhalili, jak poznat bezpříznakový Covid-19. Stačí, když člověk zakašle

Rozdíl mezi kašlem zdravého člověka a člověka nakaženého koronavirem, je běžným lidským uchem těžko rozeznatelný. Vědecký tým z Massachusetského institutu technologií (MIT) proto vyvinul algoritmus, který tyto dva kašle dokáže rozlišit téměř se stoprocentní jistotou. Rádi by svůj objev poskytli k veřejnému využití. Domnívají se, že by mohl posloužit k bezplatnému testování, které by mohlo nahradit testy pomocí vatových tyčinek vkládaných do úst či nosu.

Podobnost s Alzheimerovou chorobou

Když na jaře tohoto roku začala pandemie nebezpečného koronaviru, pustili se vědci z MIT do práce. Napadlo je vyzkoušet, zda by jejich umělá inteligence vyvinutá pro detekci příznaků Alzheimerovy choroby nemohla fungovat také pro rozpoznávání Covidu-19. A ukázalo se, že by to šlo. Přibývá totiž důkazů, že u pacientů s touto nemocí se objevuje sada příznaků, jež jsou podobné jako u Alzheimerovy choroby. Jde především o neuromuskulární onemocnění, jež ovlivňuje hlasivky.

Vědci z MIT proto vyvinuli model, jak odlišit zdravý kašel od covidového kašle. Jejich model dokáže kašel způsobený koronavirem určit s 99% jistotou a na základě získaných zjištění se dále zdokonaluje směrem ke sto procentům.

Algoritmus rozpoznává kašel na základě síly hlasu, sentimentu, výkonu plic, dýchání a svalové degradace,” vysvětlil spoluautor studie Brian Subirana. Dodal také, že zvuky hovoru a kašle jsou ovlivněné hlasivkami a okolními orgány. To znamená, že když mluvíte, část vašeho hovoru zní jako kašlání a naopak. Umělá inteligence dokáže z kašle odvodit také pohlaví, mateřský jazyk a emocionální stav člověka.

Koronavirus by díky tomuto modelu mohl vymizet

Podle výzkumného týmu už probíhají přípravné práce na začlenění tohoto slibného modelu do praxe. Je třeba ho implementovat do reproduktorů a dalších nahrávacích zařízení, aby mohli být lidé důsledně a pohodlně vyšetření na nemoc Covid-19. Podle vědců jejich algoritmus může zamezit tomu, aby lidé bez příznaků roznášeli virus dále. Metoda by každopádně měla být bezplatná a prosta jakéhokoliv nepříjemného vyšetření.

Efektivní implementace tohoto skupinového diagnostického nástroje by mohla zmírnit šíření pandemie, pokud by ji použil každý před vstupem do učeben, továren nebo restaurací,” vysvětluje Brian Subirana.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments