Může se skrývat v chlebu, pizze, polévce a dalších balených potravinách. Na rozdíl od tuků a sacharidů jí nepřikládáme takový význam. Vědci přesto nebo možná právě proto varují, že sůl dokáže být opravdu škodlivá.
Teprve před pěti lety Světová zdravotní organizace (WHO) snížila doporučenou denní dávku soli na dva gramy. Podle aktuální studie americké National Academies of Sciences to ale nestačí. Její autoři doporučují maximálně 1,5 gramu soli denně.
Chystají se nové regulace
Autoři studie přitom doufají mimo jiné v to, že lidé začnou více sledovat, kolik soli vlastně konzumují. Rádi by dosáhli například toho, aby restaurace uváděly v jídelním lístku množství soli u jednotlivých pokrmů. Dalším krokem by mohla být regulace výrobců potravin.
A proč to všechno? Nová studie opět potvrdila to, co už nějakou dobu v podstatě víme, ale dodává, že to celé je ještě závažnější, než jsme si dosud mysleli. Dnes je už prokázáno, že konzumace příliš velkého množství soli dramaticky zvyšuje riziko srdeční choroby, což je aktuálně celosvětový zabiják číslo jedna.
Příliš mnoho soli způsobuje infarkty a mrtvice
Sůl způsobuje to, že v těle zůstává voda, která pro změnu vede ke zvýšení krevního tlaku. Ten má potom za následek tlak na orgány jako je srdce, ledviny a mozek. Právě to způsobuje srdeční choroby, infarkty a mrtvice.
Závěry nové studie příliš nepotěší, protože uvádějí, že dosavadní horní úroveň pro konzumaci soli byla nastavena příliš vysoko a vede k potenciální toxicitě, což může člověku způsobit bezprostřední ohrožení.
Autoři uvádějí, že děti od čtyř do osmi let by neměly přijmout více než gram soli denně, děti od devíti do třinácti let potom maximálně 1,2 gramu a starší 14 let se mají držet horní hranice v podobě 1,5 gramu.