Není žádným velkým tajemstvím, že na délku života má významný vliv životospráva. Naše stravovací návyky do značné míry rozhodují i o našem zdraví. Potvrzuje to ostatně i řada studií, naposledy jedna, kterou publikoval časopis PLOS. Ta zdůrazňuje důležitost omezení konzumace masa a naopak navýšení rostlinných výrobků v jídelníčku.
Co zařadit a co omezit
Podle lékařky Mega Rossi je velmi důležité udržovat v kondici miliony bakterií, které se nacházejí v našich střevech. To neznamená hned, že bychom museli trávit dlouhé hodiny v kuchyni. Naopak, čím jednodušší strava, tím lepší. Je však důležité zařadit pokrmy na bázi rostlin. Ty jsou totiž pro střevní bakterie vynikající a nenahraditelné.
Celá záležitost je ostatně pouze o tom, jak moc jsme v tomto směru odhodlaní. Když to prý jednou vyzkoušíte, zjistíte, že na tom vlastně nic není. Není to o tom, že byste museli ze svého jídelníčku něco radikálně osekávat, jakkoliv je pochopitelně vhodné omezit maso. Ovšem na to v pozdějším věku stejně přirozeně přestáváte mít chuť. Jakoby vám tělo samo říkalo, co je pro něj dobré. A v tomto případě je to více rostlinné stravy.
Podle odborníků jsou ze všeho nejlepší luštěniny, které hrají velkou roli v obnově střevních bakterií. Jsou to právě luštěniny, které vám mohou přidat dlouhé roky, klidně i deset let, života navíc. A to už za to přeci stojí.
Skvělé vyhlídky
Podle nejnovějších poznatků zahrnuje ideální dieta velké množství luštěnin, ale také ořechů a celozrnných pokrmů. Oproti tomu je třeba omezit konzumaci červeného a zejména pak zpracovaného masa. Mluvíme tu hlavně o uzeninách.
Kdo na takovou stravu přejde z typického západního stravování už kolem dvacátého roku, může se těšit na to, že se dožije přibližně o deset let vyššího věku. Ovšem velké změny docílíte i změnou v pokročilém věku. Rozdíl vlastně není tak velký. Když přejdete na rostlinnou stravu kolem 60. roku, dožijete se v průměru o devět let více.
Foto: Shutterstock, zdroj: PLOS
Chcete z nás potichu udělat vegetariány nebo rovnou vegany? Máte smůlu – nejsem králík…