Vědci prozradili, jak přesně se koronavirus šíří v obchodech nebo při běhání

Abychom se co nejefektivněji chránili před nákazou koronavirem, potřebujeme co nejpřesněji znát způsoby, jakými se šíří v různých situacích. A právě tuto otázku si položilo několik vědeckých týmů po celém světě.

Virus v obchodech

Na univerzitě ve finském městě Aalto vědci zjišťovali, jak se extrémně malé částečky aerosoly vychrlené z dýchacího traktu pro kašlání, smrkání nebo jen mluvení šíří vzduchem. Tento aerosol pochopitelně může obsahovat patogeny jako právě koronavirus.

Výzkumníky zajímala především situace v obchodech, protože jejich návštěvě se nevyhneme ani při plošné karanténě. Vymodelovali tak proto scénář, kdy člověk zakašle v uličce mezi regály. V potaz přitom vzali ventilaci, která je v drtivé většině supermarketů přítomná.

Výzkum došel ke zjištění, že aerosolový mrak se po zakašlání rozšíří v bezprostřední blízkosti osoby a postupem času slábne. Může však trvat několik minut, než se zcela rozpustí. “Když někdo s koronavirem kýchne a odejde, zanechá za sebou malé částečky aerosolu. Ty pak mohou skončit v dýchacím traktu dalších osob v blízkosti, případně těch, které místem během několika minut projdou,” vysvětluje profesor Ville Vuorinen z univerzity v Aalto. Aerosol se přitom může dostat poměrně daleko. Ventilace ho může rozehnat po obchodě, takže se může přemístit až o dvě typické uličky v supermarketu dále.

Pozor při běhání

Výzkum Katolické univerzity v belgickém Leuvenu a Technické univerzity v Eindhovenu se pro změnu zabýval chování koronavirového aerosolu při sportu, kterému se lidé venku stále věnují, tedy zejména běhu a jízdě na kole.

Závěry sportovce asi příliš nepotěší, protože běžně udávaná bezpečná vzdálenost kolem 1,5 metru nelze například při běhání označit za bezpečnou. “Taková vzdálenost stačí pouze tehdy, pokud panuje bezvětří,” uvedl profesor Bert Blocken. “Pakliže zakašlete při běhu, částice se ve vzduchu chvíli udrží, a ten kdo běží nebo jde za vámi, vstoupí přímo do proudu kapének.” Vědci tak nedoporučují běhání nebo ježdění v zákrytu.

Podle Blockena lze v případě běhu za bezpečnou označit vzdálenost kolem čtyř až pěti metrů. Pokud jde o rekreační jízdu na kole, pak je to deset metrů a pakliže se věnujete výkonnostní cyklistice, udělejte si odstup dvacet metrů. Alternativou může být běh nebo jízda vedle sebe, popřípadě diagonálně za sebou.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments