Vědci spočítali konečný počet obětí koronaviru v Evropě. Česká republika z toho vychází dobře

Koronavirová pandemie je v plném proudu a vzhledem k tomu, že každá ze zasažených zemí poskytuje spoustu zajímavých dat, rozhodli se na ně američtí vědci podívat s tak trochu věšteckými brýlemi, byť jejich zkoumání nakonec nebylo ani trochu věštěním, jako spíše využíváním komplikovaných matematických vzorců.

Špatné zprávy pro Británii

Ty jim umožnily vytvořit kvalifikovaný odhad počtu obětí v jednotlivých evropských zemích. Pokud se domníváte, že nejhůře na tom bude Itálie nebo Španělsko, není tomu tak. Podle studie Institutu pro odhady zdraví (IHME) to z celé Evropy nejvíce odnese Velká Británie. Ta sice v počtu obětí zatím “nevede”, když jich k dnešnímu dni vykazuje 9875, ale už vykazuje zdaleka nejvyšší jednodenní přírůstek nových obětí ze všech evropských zemí. Podle analýzy to bohužel povede až k velmi nelichotivému číslu 66 314 mrtvých spojených s nemocí Covid-19.

Je to skutečně pozoruhodný vývoj, protože Velká Británie by podle této studie měla mít více než trojnásobný počet obětí než Itálie (20 300) a Španělsko (19 209), jež jsou v pořadí dalšími nejpostiženějšími zeměmi. Pravděpodobně to souvisí s tím, že země až příliš dlouho váhala se zavedením přísných opatření, kterým se nakonec stejně nevyhnula. O krizi v Anglii hovoří i skutečnost, že mezi pacienty s vážnějším průběhem se řadí i premiér Boris Johnson. Z velkých zemí na tom bude relativně nejlépe Německo, u kterého odhady počítají s 9892 oběťmi.

Opatření v Česku zabrala

Při zohlednění epidemiologické křivky v České republice došli výzkumníci k poměrně povzbudivému modelu dalšího vývoje. Podle něj bude naše země patřit mezi ty, které budou mít v přepočtu na obyvatele nejmenší počet koronavirových obětí. Z analýzy vyšlo číslo 411, což je méně než například v případě Maďarska, Rakouska, Řecka, Portugalska či Dánska, tedy populačně srovnatelných zemí.

Studie IHME se zabývala také tím, kdy epidemie koronaviru skončí. Stát by se tak mělo 4. srpna, což je pochopitelně jen orientační datum. Tehdy by v celé Evropě mělo být 151 tisíc obětí, zatímco dnes jich je necelá polovina z tohoto počtu. Znamená to, že ve většině zemí – s výjimkou právě Velké Británie – už bude nákaza pomalu brzdit.

Aktuálně se pozornost upíná spíše ke Spojeným státům americkým, kde se některé státy s epidemií doslova perou. Nejzasaženějším územím je New York, který už narazil na kapacity svého zdravotního systému. Přesto americký prezident Donald Trump prohlásil, že vše je na dobré cestě a v celé zemi by nakonec mohlo být méně než 100 000 úmrtí spojených s koronavirem. Původně se přitom počítalo až s trojnásobkem.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments