Vysoký krevní tlak je velmi zrádný. Vůbec totiž nebolí a dlouho nemusí zdánlivě nic způsobovat. Lidé tak mají tendenci ho podceňovat a neřešit. Ve skutečnosti ale postupně devastuje celý organismus, a když už se to někde projeví, může být klidně pozdě. Vědci se teď zaměřili na to, co všechno neřešený vysoký tlak může způsobovat a výsledky své práce publikovali v časopise Journal of the American Heart Association.
Mozek se zmenšuje
Ukázalo se, že vysoký krevní tlak je ještě závažnější diagnózou, než jsme si dosud mysleli. Vědci totiž dokázali najít souvislost mezi vyšším krevním tlakem diagnostikovaným v mladším věku a změnami v mozkové struktuře. Ty potom vedou k závažným projevům, jako je stařecká demence. Výzkum dokonce potvrdil, že lidé, kteří byli diagnostikovaní s hypertenzí, mají ve stáří menší mozek a riziko rozvoje demence je u nich výrazně vyšší.
Vědci zvolili netradiční metodu a zkoumali přímo lidské mozky v britské biobance, kde jsou mozky zesnulých pacientů uchovávány. Museli konstatovat, že čím dříve se u toho kterého člověka projevil vysoký krevní tlak, tím menší byl ve výsledku jeho mozek. Naopak lidé s normálními hodnotami krevního tlaku měli mozky standardní velikosti bez jakýchkoliv abnormálních změn.
Pokud jde o samotné projevy neurodegenerativních poruch, potom výzkum konstatoval, že u lidí, kterým se krevní tlak zvýšil ve věku mezi 45 a 54 lety, je riziko vzniku demence o 45 % vyšší. V případě lidí, kteří tuto diagnózu obdrželi mezi 35. a 44. rokem věku, je riziko dokonce o 69 % vyšší.
Jak krevní tlak snížit
Podle švédského lékaře Matse Halldina je hned několik způsobů, jak krevní tlak snížit. Za horní hranici přitom považuje hodnoty 140/90, přičemž optimální tlak by měl být kolem 120/80. Takových hodnot dosahují obvykle mladí a zdraví lidé.
Pokud váš tlak stoupá až k 160/100, je třeba s tím začít něco dělat. Jednou variantou jsou pochopitelně léky, které tlak sníží poměrně spolehlivě, ale zase je třeba je brát neustále a mají nějaké vedlejší účinky. Zvýšený tlak však můžete řešit také opatřeními na vaší straně. Jako velmi prospěšné se ukazují být procházky. Stačí přitom půlhodina denně. Vhodné jsou také další formy mírné tělesné zátěže. Pokud máte například možnost vyjít nebo sejít schody, rozhodně to upřednostněte před výtahem. I takové drobnosti pomáhají tlak snížit.
Pro snížení tlaku je také vhodné upravit jídelníček tak, aby obsahoval více menších porcí jídel namísto několika málo velkých jídel. Měla by převažovat středomořská strava zahrnující ryby, olivový olej, zeleninu a luštěniny. V každém případě se vzdejte jakýchkoliv polotovarů a nasycených tuků, které se nacházejí zejména v uzeninách či tučných sýrech.
Pokud to s redukcí krevního tlaku myslíte vážně, měli byste také přestat s kouřením, pokud tak činíte a významně omezit příjem alkoholu.
Foto: Shutterstock, zdroje: Ahajournals, Nature