Vědci upozornili na nejčastější způsob nákazy koronavirem. Přináší ještě větší riziko než kašlání

Pokud jste se dosud domnívali, že největší riziko přenosu koronavirové infekce hrozí při kašli nebo kýchání, budete novým zjištěním vědců z Univerzity v Cambridge pravděpodobně překvapeni. Podle výsledků jejich studie je totiž ještě rizikovějším prosté mluvení. Vědci k tomuto závěru došli na základě komplikovaného matematického modelu, který sestavil jeden z největších expertů na mechaniku tekutin, Pedro Magalhães de Oliveira.

Díky tomuto modelu se podařilo demonstrovat šíření kapének uvolňovaných z dýchacích cest infikované osoby. Vědci přitom zohlednili velikost prostoru, počet přítomných lidí, ventilaci i skutečnost, zda lidé mají nebo nemají nasazenou roušku. V průběhu experimentu větší kapénky uvolněné při kašli padaly po překonání kratší vzdálenosti rychle směrem dolů, zatímco ty menší kapénky, které produkuje zejména mluvení, mohou virus přenést až do vzdálenosti dvou metrů, protože se ve vzduchu udrží déle.

Mluvení je rizikovým faktorem, který je třeba brát velmi vážně, protože produkuje mnohem jemnější částice než kašel. Ty dokáží kontaminovat ovzduší na víc než hodinu v množství, které dokáže vyvolat nákazu,” uvedl Pedro Magalhães de Oliveira.

Autoři studie v modelovém scénáři dokázali simulovat, jak po krátkém kašli počet infekčních kapének uvolněných do vzduchu klesne na bezpečnou úroveň během jedné až sedmi minut. Po třicetivteřinovém hovoru však trvalo až půl hodiny, než počet infekčních částic klesl na podobnou úroveň. Dokonce i po jedné hodině po rozpravě bylo v místnosti tolik částic, že mohly představovat ohrožení pro přítomné osoby. Pokud se lidé nacházejí ve špatně větrané místnosti s infikovaným jedincem, který mluví, narůstá riziko nákazy o 20 %.

Tato analýza dokládá riziko spojené s neustálým mluvením v uzavřených prostorách, jako je například přednášková aula. Dochází k němu v důsledku vyššího hmotnostního podílu kapaliny uvolněné mluvením,” uvedli ve své studii vědci. Pro zajištění bezpečnosti v uzavřeném prostoru jsou proto klíčovými faktory kvalitní větrání a rouška s více vrstvami.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments