Vitamin D je v současné době velmi skloňovaným výrazem v souvislosti s podporou zdravotního stavu. Je totiž pravdou, že v minulých letech se mu příliš pozornosti nevěnovalo, což se mohlo podepsat na zhoršeném zdraví mnoha lidí. Je proto pozitivní, že se opět dostal do popředí. Zejména v našich zeměpisných podmínkách, kde na podzim a v zimě není zrovna slunečno, je třeba na jeho správnou hladinu v těle dbát.
Když se nevyspíte dobře
Když svítí slunce, dokáže si lidské tělo vitamin D generovat z tohoto záření. Pakliže to ale není ten případ, zbývá nám pouze vyvážená strava a nejrůznější doplňky stravy. Hlavním problémem je ale rozpoznat, zda vám tento vitamin skutečně schází.
Mezi nejběžnější příznaky patří přetrvávající únava bez zjevné příčiny. Vitamin D také ovlivňuje imunitní systém, a tak při jeho deficitu můžete být častěji nemocní. Když už je nedostatek skutečně výrazný, můžete začít pociťovat třeba i bolest kostí. Tak daleko byste to ale neměli nechat zajít.
Nová studie upozornila na další projev nedostatku vitaminu D. Vědci zjistili, že může způsobovat zkrácení spánku, respektive problémy se spánkem. Ukázalo se, že tato souvislost platí zejména u starších dospělých nad 50 let. Více než polovina lidí s poruchou spánku, kteří se studie účastnili, totiž měli nedostatek vitaminu D.
Reguluje cirkadiánní hodiny
To potvrzuje i další studie, která se na celou věc podívala z trochu jiné perspektivy. Vědci zde určili souvislost mezi nízkou hladinou vitaminu D a nedostatkem spánku. Z toho může ale vyplývat, že právě špatný spánek může deficit této látky v těle zhoršovat.
Vitamin D může ovlivňovat náš spánek přinejmenším tím, že pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus. Vědecké výzkumy totiž zjistily, že aktivuje hned dva geny cirkadiánních hodin, které kontrolují 24hodinový rytmus člověka. Ostatně, ne nadarmo se někdy říká, že vlastně vůbec nejde o vitamin, ale velmi důležitý hormon.
Foto: Shutterstock, zdroje: Nutrients, Pubmed, Sleep Doctor