Vědci varují před nápojem, který může způsobit demenci. Zmenšuje mozek, a to i v malém množství

Zátěž pro lidstvo v podobě demence je obrovská. A podle všeho se teprve rozjíždí. V příštích letech se očekává značný nárůst případů, což je doprovodným jevem stárnoucí populace, ale také nezdravého životního stylu, kteří mnozí lidé praktikují navzdory varování lékařů. Špatná životospráva nevede jen k rakovině nebo infarktu, které je možné vyléčit, ale právě i k demenci, jež je stále neléčitelná a podle odborníků se na tom v blízké době nic nezmění.

Patologické změny v mozku

Je proto třeba si dávat velký pozor na to, co jíme a pijeme. Jak dokládá nejnovější studie, která upozorňuje na nápoj, který výrazně zhoršuje neurodegenerativní rozklad mozku. Dokonce prý tento orgán zmenšuje.

Včasné rozpoznání demence je velmi důležité. Také na to se vědci soustředí a upozorňují na možné varovné signály. Pokud se podaří diagnostikovat nemoc včas, má dotyčný přinejmenším čas na to, aby si uspořádal život a naplánoval další roky. Stejně tak léčba je účinnější v počátečních fázích, jakkoliv je pouze zpomalující.

Existují pochopitelně také preventivní opatření. Mezi ně patří právě vyvážené stravování, ale také pravidelný pohyb. Přestože ne všem případům demence lze zabránit, vědci jsou stále více zajedno v tom, že životospráva hraje velmi významnou roli, a to po boku genetiky či věkového faktoru.

Vědci již dříve konstatovali, že když dochází k rozkladu kognitivních funkcí, je to provázeno i fyzickými změnami na mozku. Ten se v tomto procesu zmenšuje. Podle dosud nepotvrzené hypotézy má velký mozek zvýšenou schopnost tolerovat patologické škody.

Foto: Shutterstock

Ani malé množství není prospěšné

Nová studie provedená výzkumníku z Pennsylvánské univerzity analyzovala data více než 36 tisíc dospělých. Ukázala, že už lehká až střední konzumace alkoholu je spojena s redukcí mozkového objemu. Tato spojitost byla stále výraznější spolu s tím, jak konzumace alkoholu stoupala.

Jde o poměrně převratný objev, protože dřívější studie sice rovněž upozorňovaly na škodlivost velkého množství alkoholu na mozek. Avšak v případě menší konzumace alkoholu žádné podstatnější změny nekonstatovaly. Naopak, z některých prací dokonce malé množství alkoholu vycházelo jako možný prostředek prevence Alzheimerovy choroby.

Jeden z autorů nejnovější studie, profesor Gideon Nave, ale upozornil na vážný problém předchozích studií. Ty totiž byly provedeny jen na poměrně malém vzorku, zatímco tato vědecká práce analyzovala data desítek tisíc lidí a má proto podstatě větší vypovídací hodnotu.

Foto: Shutterstock, zdroje: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Soňa
Soňa
2 let

Tak to by hodně lidí u nás mělo demenci a malý mozek, že znám alkoholiku 😂😂😂😂