Několik týdnů v létě, kdy se teploty šplhají k tropickým hodnotám. Jsou nepříjemné, zvláště, když je nemůžeme strávit u vody. Špatně se nám spí a únava nás provází po celý den. Klimatizované prostory jsou velmi vyhledávané, a pokud můžeme, zapínáme klimatizaci i doma. Děláme správně? Nehrozí nám nějaká rizika?
Pomocník jménem klimatizace
Sluneční dny vyhlížíme s velkým nadšením. Rychle nás však nadšení opouští, jakmile se teploty vyšplhají nad třicet stupňů. Snažíme se utéci do klimatizovaných prostor a může se stát, že se dokonce těšíme do práce, do chladné kanceláře. Uleví se nám a pracuje se mnohem příjemněji. Kde je problém? Jedním z problémů je samotná klimatizace, díky které se šíří mnoho plísní, mikrobů a virů. Druhým problémem, a tím závažnějším, je termoregulace našeho těla. Teplotní rozdíly vyšší než 8 stupňů znamenají spuštění ochranných mechanismů. Naše tělo se začne třást ve snaze znovu se zahřát. Citlivější na změnu teploty jsou ženy.
Co může klimatizace způsobit
Krásné sluneční dny a vy jste dostali angínu. Ano, i to může být způsobeno klimatizací. Klimatizace může způsobit také astma, zhoršit alergie nebo přivodit některou z nemocí horních cest dýchací. Rýma, kašel a bolesti kloubů, to není chřipka, ale klimatizace. A co typicky ženské potíže, jako věčná bolest hlavy? I tady je jasný viník. Chladný vzduch má vliv dokonce i na vysušení vlasů a na pleť. Ovlivňuje nepřízně i psychiku člověka. Na pozoru byste se měli mít především u dětí. A co nějaká ta kila navíc? Že jste si je nikdy s klimatizací nespojili? Omyl! V chladném prostředí máme větší chuť k jídlu a zkonzumujeme mnohem více. Přejídáte se? Vypněte klimatizaci!
Škodlivé účinky klimatizace:
- snížená imunita,
- tepelný šok,
- vysoušení sliznice dýchacích cest,
- zhoršení alergií,
- pocit suchých očí,
- záněty nosohltanu,
- bolesti v krku,
- nevyčištěná klimatizace způsobuje šíření plísní, virů a mikrobů.
Jak často si klimatizaci zapínáte vy?