Jste velkými milovníky kávy a nedovedete si alespoň bez jednoho šálku denně představit svůj den? Pokud ano, tak zbystřete. Pravidelné pití kávy má sice spoustu benefitů na naše zdraví, ovšem všeho moc škodí. Při nadměrné konzumaci mohou totiž někteří její milovníci zaznamenat zhoršení svých zdravotních problému.
Vliv kofeinu na naše zdraví
Je dobře známo, že přísun kofeinu dodá lidskému organismu dočasnou energii a pomáhá v případě, že se cítíme unavení a potřebujeme se soustředit. Pokud však dávkování kofeinu přeženete, mohou se objevit problémy jako nespavost, nervozita či podrážděnost a v případě, že vypijete větší množství vaší oblíbené kofeinové kávy, mohou se dostavit také zdravotní problémy jako zrychlení srdečního tepu, vysoký krevní tlak či zhoršení akné.
Dalším negativním účinkem kofeinu je bezpochyby to, že způsobuje odvodnění. Je tedy velmi důležité dodržovat pravidelný pitný režim, pokud si kofeinu dopřáváte větší množství. Káva totiž nejen že způsobuje dehydrataci organismu, ale dehydruje i vaši pleť. Pokud ji tedy máte velmi vysušenou, neměli byste vypít více než tři šálky denně.
Pozor na kávu s mlékem
Milujete latté nebo cappuccino a snažíte se zhubnout? V tom případě bude lepší kávu s mlékem na nějaký čas vysadit a pít jen kávu černou, protože ta obsahuje menší množství kalorií. Vynecháním mléka získáte nápoj, který nemá prakticky žádnou energetickou hodnotu a navíc zažene chuť na sladké, což může být dobrým pomocníkem při hubnutí.
Pití kávy s mlékem nemusí být pro váš organismus vhodné také v případě, kdy bezprostředně po vypití vašeho oblíbeného šálku pociťujete žaludeční potíže či plynatost. Příčinou vzniku těchto bolestí může být přecitlivělost na mléčný cukr, nazývaný laktóza, který je v mléce obsažen. Lidé, kteří jsou na laktózu citliví, mohou mít problémy s nadýmáním, bolestmi břicha a mohou se u nich objevit i poruchy vyprazdňování. Mnoho lidí si ale i přes to nedokáže představit svou kávu bez mléka či smetany. Vhodnou alternativou tak může být náhrada klasických mléčných výrobků těmi bez obsahu laktózy. Za vyzkoušení stojí například ovesné či mandlové mléko.
Pokud však alergií na laktózu netrpíte, ale žaludeční potíže se u vás i tak objevují, je dost možné, že pijete kávu nekvalitní, popřípadě vašemu organismu jen nevyhovuje doba, kdy ji pijete.
Rafinovaný cukr jako nepřítel
Mnoho lidí nedokáže vypít kávu, aniž by si do ní nepřidali minimálně jednu lžičku cukru. Je však známo, že konzumace většího množství rafinovaného cukru může stát za spoustou zdravotních problémů, kterými jsou například tvorba akné, zubní kazy, gynekologické potíže, plísně, metabolický syndrom či obezita. Nadměrná konzumace cukru může být také příčinou migrény, deprese či nespavosti. Vysoká hladina cukru v krvi totiž zvyšuje hladinu kortizolu, což způsobuje stres.
Čím tedy bílý cukr nahradit, když nám hořká káva nechutná? Alternativou může být například nerafinovaný přírodní třtinový cukr, ve kterém jsou zachovány minerály a vitamíny. Vyzkoušet můžete také různá jiná alternativní sladidla, mezi něž patří například Stévie. Řešením může být také pití neslazené kávy. Kvalitní, čerstvě namletou kávu si totiž nejlépe vychutnáte tak, že si užijete její hořkou chuť bez dalších přísad. Při pití vašeho oblíbeného nápoje se také vyvarujte konzumace různých sladkých dortíků a jiných pochutin s vysokým obsahem cukru.
Benefity kávy
Pokud tohoto lahodného nápoje nepijete příliš, může být kvalitní káva pro váš organismus i prospěšná. Jestliže vám nezpůsobuje její pití žádné žaludeční, kožní ani jiné problémy, nemusíte se svého oblíbeného nápoje vzdávat úplně. Když budete pít kávu v rozumném množství, a s ohledem na váš zdravotní stav, můžete se dočkat i několika zdraví prospěšných benefitů. Káva totiž obsahuje antioxidanty, které posilují imunitní a nervový systém. Podle některých studií může také snižovat pravděpodobnost výskytu některých nemocí jako je cukrovka druhého typu, Alzheimerova choroba, či riziko výskytu rakoviny jater.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Livestrong