Vejce dnes zcela běžně skladujeme v lednici. K tomuto skladování nabádá i speciální přihrádka v lednici, která je umístěna ve dvířkách. Často do ní stačí jen naskládat vejce a je hotovo. Nicméně skladování ve dvířkách není vhodný způsob. Konstantní teplota, kterou by měla vejce mít, se častým otevíráním dvířek lednice neustále mění. Pokud tedy skladujete vejce v lednici, umístěte je do hlavní části, a nikoliv do dvířek.
Pakliže skladujete vejce v lednici, není vhodné do ní umístit i silně aromatické potraviny. Vejce do sebe mohou absorbovat pachy přes drobné póry ve skořápce. Doporučuje se skladování v děrované krabici/kartonovém platu. Kartonové plato odděluje jednotlivá vejce a zabraňuje tomu, aby absorbovala okolní pachy.
Jak skladovat vejce
Vejce před skladováním neomývejte. Narušila by se jejich ochranná vrstva na povrchu skořápky. Ta zabraňuje vniknutí plísní pod skořápku. Vlhkost podporuje tvorbu plísní, a proto i skladování by mělo být na suchém místě.
Vejce umístěte do kartonového plata špičkou dolů, aby kolem vejce mohl proudit vzduch. Pokud skladujete vejce déle než 10 dní, doporučuje se jej převrátit, aby žloutek nepřischl ke skořápce.
Ideální teplota pro skladování je 5 – 18 °C. Důležité je, aby teplota nekolísala a vejce byla skladována při stabilní teplotě. Jak již bylo uvedeno výše, pokud skladujete vejce v lednici, umístěte je do hlavní části. Bydlíte-li v domečku, je vhodným místem pro skladování i tmavý sklípek.
Jak dlouho vydrží
Trvanlivost vajec je 28 dní od snesení. U vajec kupovaných v obchodě zjistíte datum minimální trvanlivosti z obalu. Pokud si doma nejste jisti čerstvostí, raději rozklepněte vejce do malé mističky. Pokud vejce nezapáchá, je vše v pořádku a můžete ho použít. Vejce, která nejsou čerstvá nebo jsou zkažená, vydávají při potřásání mlaskavý zvuk.
Dříve se vejce skladovala v krabicích nebo bedýnkách. Do krabice se na dno nasypala pšenice, následně se naskládala vejce a opět se zasypala pšenicí. Tak aby se vejce nedotýkala a byla zcela zasypána.
Foto: Shutterstock