V nabídkách dodavatelů energií začíná být obrovský zmatek. A v řadě případů se ukazuje, že je pravděpodobně záměrný. Lidé v důsledku dramaticky se zvyšujících cen plynu a elektřiny panikaří a snaží se najít na trhu tu nejvýhodnější možnou nabídku. Ta se však může za pár měsíců ukázat jako více než špatná.
Není fixace jako fixace
Už loni na podzim, když začala první vlna energetické krize, mnoho zákazníků zjistilo, že pro ně výhodné podmínky platily takříkajíc jen do “dobrého počasí”. Jakmile se situace zhoršila a dodavatelé museli energie shánět za vyšší ceny, okamžitě se to pokusili přenést na své klienty. V mnoha případech na to měli právo, jakkoliv si lidé mysleli, že mají ceny zafixované na dlouho dopředu. Tato fixace však byla jen marketingovým trikem a nebyla zakotvena ve smlouvě.
Na tyto praktiky upozorňoval i Energetický regulační úřad s tím, že jde o doménu spíše menších dodavatelů, kteří se dostali do problémů. Také odborníci apelovali na občany, aby v této nejisté době hledali útočiště spíše u větších prodejců elektřiny a plynu.
Jak se ale ukazuje, ani to není žádná jistota, a člověk se může v nejrůznějších nabídkách a kličkách snadno ztratit. “Když zkrachovala Bohemia Energy, u které jsem do té doby byla, uzavřela jsem smlouvu s Pražskou energetikou (PRE). Bylo mi řečeno, že tato smlouva je zafixována na dva roky. Teď mi ale poslali oznámení, že cenu elektřiny zvedají. Mohu to přijmout, nebo jít k jinému dodavateli,” napsala nám čtenářka Martina.
Po prozkoumání jejích dokumentů musíme konstatovat, že dodavatel na takové jednání skutečně právo má. Jedná ale férově? To v žádném případě. Ve smlouvě se totiž objevuje slovo fixace, avšak nikoliv ve smyslu, jak si ho vykládá Martina a pravděpodobně i většina dalších zákazníků. Jde pouze o fixaci časovou v rámci podpisu smlouvy na dobu určitou. V té však dodavatel může zvyšovat cenu.
Bude platit dvojnásobek
Paní Martina se pochopitelně dostala do úzkých. Ačkoliv si smlouvu fixovala loni na podzim, kdy ceny už byly poměrně vysoké, dnes by se její rozhodnutí jevilo jako prozíravé, kdyby měla cenu skutečně zafixovanou. Jenže nemá. A od té doby se ceny zdvojnásobily, jak dokládá nejnovější ceník společnosti ČEZ. Přechod ke konkurenci tak z jejího pohledu může být jen principiální, kdy nechce zůstávat u firmy, která jí oklamala. Cenově si ale nepomůže a bude muset za elektřinu platit podstatně více.
Tato konkrétní situace bohužel nemá dobré řešení. To spočívá jen a pouze v tom, aby si každý bedlivě kontroloval smlouvy, které podepisuje a hleděl na to, že má skutečně zafixovanou cenu. To může být poměrně obtížné, obzvlášť když vám prodejce či pracovník společnosti tvrdí, že skutečně jde o tu správnou fixaci, ať už schválně nebo z vlastní neznalosti.
Foto: Shutterstock
Pozor na MND praktiky. Nikde vás neinformují o jakési pokutě za zrušení odběru a nazývají to tak nějak, že jste si zároveň objednali doplňkovou službu za kterou musíte platit. Nikdo vás o tom neinformuje a ceny i při fixaci mění dle sebe. Škoda, že stát není schopen předcházet vykořisťování obyčejných lidí a svým nekonáním již několik desetiletí podporuje růst společností co těží na zbidačeném lidu.
Jednou z metci vždy z metci, v poslední době si všichni myslí že se vydělávají miliony,ale to že někteří pomálu nemají co do pusi to nevadí, hlavně ať vyzdimou co nejvíc peněz!!!!!