Česká banka v kleštích. Klienti na ní tlačí, aby opustila Rusko

Banky v současné době nemají na růžích ustláno. Na jaře jsme tu měli nepříjemnou bankovní krizi, kdy krachovaly banky ve Spojených státech amerických i v Evropě. Nikdo tehdy nevěděl, zda se to nepřelije také do České republiky a podle některých názorů k tomu nebylo vůbec daleko.

Něco je tu špatně

Možná si říkáte, že tuzemské banky jsou ve vynikající kondici, což nám ony samy také neustále opakují. To je svým způsobem pravda, avšak bankovnictví je specifický byznys, který se liší třeba od průmyslové firmy. Ta zkrachuje skutečně jen tehdy, když má opravdové problémy a nedokáže například dostát svým závazkům.

Ovšem v případě banky může jednoduše vzniknout panika mezi jejími klienty, kteří najednou začnou vybírat všechny úspory. A ačkoliv si možná myslíte, že v dobře fungující bance musí být peníze k tomu, aby je vyplatila, možná vás překvapí, že reálně žádná banka na světě nedokáže v několika hodinách nebo dnech vyplatit všechny své střadatele. Reálně drží přibližně dvacet procent všech vkladů v hotovosti připravené k výběru. Pokud je tato hranice překročena, banka pravděpodobně zkrachuje, přestože ve svých aktivech dané prostředky má, jen nejsou okamžitě k dispozici.

Proto je pro banky tak důležité držet si špičkovou reputaci, aby nebyly v žádném případě ohroženy. To se ovšem v poslední době nedaří například Raiffeisenbank, která působí také v České republice. Po finanční stránce není s touto bankou nic v nepořádku, ba právě naopak. Generuje rekordní zisky, což by všichni měli kvitovat.

Foto: Shutterstock

Tučné výdělky

Jenže je problém s tím, odkud tyto peníze získává. Největší podíl na ziscích Raiffeisenbank totiž tvoří ruský trh, odkud banka navzdory mnoha výzvám ze všech možných stran ani po roce a půl neodešla. Dnes už jsou mnozí přesvědčeni o tom, že ani nemá v úmyslu odejít.

To se však nelíbí klientům Raiffeisenbank v České republice, kteří nechtějí mít peníze u instituce, která spolupracuje s Ruskem, a to například v tom ohledu, že tam odvádí nemalé daně a financuje tamní režim. Jde přitom často o velmi významné či movité klienty, ale také obyčejné lidi.

Raiffeisenbank se snaží všemi možnými způsoby balancovat a hrát takzvanou “chytrou horákyni”. Na jedné straně tak trochu slibuje, že by snad odejít mohla, ale reálně k tomu žádné kroky nečiní, na straně druhé se chlubí fantastickými výsledky. Ale být třeba na ukrajinském seznamu podporovatelů terorismu opravdu není hezké.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
1 rok

Proč nespokojený klient neodejde k jiné bance?

Pépé
Pépé
1 rok

Tenhle článek tu byl již někdy na jaře. Evidentně to s bankou nehlo, tak proč jej neokopírovat? Neřeším, byl- li na aazdraví, seznamu, idnesu, či kdekoli jinde. Ale příjde mi ubohé kopírovat články ze serveru na server. A navíc, co má banka společného se zdravím?

Renda
Renda
1 rok
Reply to  Pépé

Už je čas si přiznat, že sankce poškozují jen Evropu a její občany. Věnujte se raději zdraví, nebo dělejte poctivou práci.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Pépé

Co ma spolecne? Podkopava dusevni zdravi slabsich jedincu.