Okolo října začíná topná sezóna. Záleží na počasí, ale většinou trvá kolem půl roku. Vytápění představuje až 70 % spotřeby energií v zimě. Pokud na něm dokážete ušetřit, můžete výrazně ulevit rodinnému rozpočtu.
Kvalitní izolace
Kvalitní izolace sice nepatří mezi nejlevnější opatření, na druhou stranu se ale tato investice vyplatí. Přes stěny i střechu uniká teplo. Skrze stropy odchází velké množství tepla, a skrz stěny podobné. Izolace vám zajistí menší účet za energie během topné sezóny.
Kombinujte zdroje
Neomezujte se pouze na jediný zdroj. Některé domácnosti mají více zdrojů tepla a kombinují je. Nezaplatí pak nejvíc za plyn nebo elektřinu, ale nakoupí dřevo mimo sezónu a topí i dřevem. Když máte možnost kombinovat, vyzkoušejte to. Atmosféra hořícího krbu v zimě navíc stojí za to.
Nevypínejte topení úplně
Odjíždíte na víkend na hory a vypnete topení úplně? Není to správné řešení. Lepší je teplotu snížit na minimum, ale určitě ne nechat zcela vymrznout. Vytápění ledového domu bude trvat mnohem déle, a spotřebuje se při tom velké množství energie.
Nenechávejte pootevřená okna
Dalším omylem jsou pootevřená okna, která větrají celý den. Bohužel může docházet ke vzniku plísní a dům se nevyvětrá. Lepší je několikrát denně otevřít okno naplno, a nechat několik minut vyvětrat. Pak se nespotřebuje tolik energie a vzduch bude lepší. Problémem jsou i špatně utěsněná okna.
Nepřetápějte
Není nutné mít ve všech místnostech vysokou teplotu. Tam, kde netrávíte čas, je zbytečné topit jako v obýváku. Neměli byste mrznout, ale také to nepřehánějte s teplem. V ložnici by vám mělo stačit 18 stupňů, v obýváku o něco více. Zkuste snížit teplotu o 1 stupeň.
Nevhodný tarif
Vybírejte si mezi dodavateli, abyste neplatili zbytečně moc. Zkontrolujte si, zda nemáte nárok na lepší tarif – ohříváte vodu v bojleru nebo topíte elektřinou? Měli byste mít výhodnější sazbu.
Foto: Shutterstock