Už se naplno ukazuje, co mnozí ekonomové před pár měsíci předpovídali. V České republice začínají krachovat firmy. Zatím jde převážně o ty, které měly určité problémy ještě před současnou krizí a ta je pouze vyhrotila. Pokud však tento trend bude pokračovat, může se dotknout většího počtu společností, s čímž bude pochopitelně spojeno i propouštění.
Jak se to mohlo stát?
Aktuálně plní stránky novin případ společnosti Mammoth, která provozuje oblíbený eshop Mamut.cz. Ta se zčistajasna dostala do velkých problémů a sama sebe poslala do insolvence, protože nemá peníze na hrazení svých dluhů. Ukázalo se přitom, že tyto závazky dosahují skutečně astronomické míry. Jde o téměř dvě miliardy korun, přičemž společnost přiznává, že je nemá a věřitelné pravděpodobně přijdou zkrátka.
Lidé z trhu se teď diví, jak je možné, že celá záležitost dospěla takto daleko. Eshopy většinou dluhy v podobné míře vůči svým dodavatelům nemají. Když se objeví někdo, kdo bere delší čas na dluh, případně neplatí faktury za dodané zboží, obvykle mu dodavatel přestane dodávat a chce okamžitě zaplatit. V tomto případě tomu tak ale zjevně nebylo a v síti navíc uvízla velká jména jako T-Mobile nebo skupina J&T.
Eshop Mamut.cz byl oblíben zejména pro svou nabídku elektroniky, kdy si zde můžete zakoupit notebooky, chytré telefony a další věci pro počítače. Svého času zaujal také tím, že jako jeden z mála měl k dispozici nedostatkovou herní konzoli Playstation 5. Zákazníci se na něj ale zároveň zlobili, protože ji prodával za dvojnásobnou cenu oproti té doporučené.
Bude to pokračovat?
Nejde o první letošní krach známé společnosti. Do insolvence se dostaly i takové firmy, jako je třeba výrobce obuvi Botas nebo prodejce optických pomůcek Eiffel Optic. Na trhu se přitom šušká o tom, že v problémech jsou i další společnosti.
Právě segment eshopů se teď jeví jako poměrně ohrožený, protože v minulých letech zažil velký nárůst tržeb. Mnohé firmy to pak přehnaly s expanzí v očekávání dalšího růstu, který však nepřišel. Dostavil se naopak propad tržeb, což může být likvidační.
Foto: Shutterstock