Ačkoliv v těchto měsících mělo podle dřívějších prognóz nastat uklidnění na trhu s energiemi, které se vyšplhaly do značných výšin, bohužel žádná úleva není ani na obzoru. Ba právě naopak, média v minulém týdnu přinesla zprávu, že ceny plynu a elektřiny překonaly další rekord. Dnes už nikdo nedokáže říct, kde se zastaví. Vyloučeno není, že se mohou zněkolikanásobit i ze současných, už tak vysokých hodnot.
Všemocný trh
Mnoho lidí nedokáže tuto situaci pochopit především pokud jde o elektřinu. V její výrobě je totiž Česká republika soběstačná a naopak ji ještě vyváží. Občanům proto nejde do hlavy, proč není rozhodnuto o tom, že se českým lidem bude prodávat levně.
To oficiálně bohužel není možné proto, že v Evropské unii existuje jednotný trh s elektřinou a vše se musí odehrávat přes něj. Právě na tyto burzy tak čeští výrobci svou elektřinu umístí a dodavatelé, přestože může jít i o ty samé společnosti, si ji pak draze nakoupí a ještě dráže přeprodají českým zákazníkům.
Taková je dnes situace, která ústí v to, na co před pár dny poukázal na Twitteru uživatel Lukáš Hatas. Tomu totiž přišel nový ceník elektřiny od společnosti PRE, který vzbuzuje velmi negativní myšlenky. Tento ceník platí o 1. srpna a jednu megawatthodinu vyčísluje na 9323 korun včetně DPH. Zajímavý je meziroční pohled. Z něj se totiž ukazuje, že cena se navýšila o 450 %, tedy více než čtyřnásobně.
Přechod ani fixace příliš nepomůže
Pakliže si říkáte, že jde určitě o nějakou výjimku, která se nebude vztahovat téměř na nikoho, bohužel tomu tak není. Jistě, máte možnost jít k jinému dodavateli. Ti vás už dnes ale nepřivítají atraktivními nabídkami a naopak se vás budou spíše snažit odradit podobně nevýhodným tarifem. Velké řešení dnes nepředstavuje ani fixace.
Řada dodavatelů už velké výhody za fixace neposkytuje, někteří dokonce naopak mají aktuálně vyšší ceny na fixovaných produktech než na těch, které jsou na dobu neurčitou a může u nich průběžně docházet ke změnám. Kromě toho, je dnes velkým rizikem fixovat si cenu, protože málokdo dokáže odhadnout, co bude za měsíc nebo dokonce za rok.
Čeští zákazníci jsou tak dnes ve velmi složité situaci. Nejde jen o to, že se ceny energií takto razantně navýšily. Stát ale ani neříká, do jakých výší bude nárůsty tolerovat, respektive zda na nějaké úrovni zasáhne a ceny zastropuje jako v okolních zemích. Velmi nepříjemná je i tato nejistota.
Foto: Shutterstock
Tak proč nemáme také stejné výplaty!!!!!!!!
Prodávat všechnu elektřinu na burze v Lipsku není povinné. Žádné nařízení EU nám to nenarizuje. Můžeme kdykoli odejít.