Špatné zprávy ohledně cen energií ani v nejmenším neustávají, ba právě naopak. Kdo snad očekával, že se situace uklidní, musí být nejnovějšími kroky dodavatelů více než překvapen. Dále rostou ceny elektřiny a plynu, přičemž větší problém se zdá být u druhé jmenované komodity, kde už se ceny skutečně vymkly jakékoliv kontrole a chápání.
Důležitější než ceny je bezpečnost
Významný dodavatel plynu, společnost ČEZ, teď představil nové ceníky pro domácnosti. Raději se posaďte, protože to bude hodně nepříjemné čtení. Firma, která v této době vykazuje naprosto rekordní zisky, se totiž rozhodla plyn zdražit o 76 až 86 procent podle spotřeby. Ale nikoliv vůči loňským cenám, nýbrž oproti únorovému, už tak velmi drahému ceníku.
A je tu ještě další problematická věc. Oproti nedávnému navýšení cen elektřiny, které ČEZ zvýšil pouze pro nové zákazníky a nové fixace, totiž ceny plynu porostou úplně všem, kteří nemají cenu zafixovanou. Tedy i stávajícím zákazníkům se smlouvou na dobu neurčitou. Podle zástupců společnosti je situace na trhu zcela bezprecedentní a ceny jsou už nahoře dlouhodobě, a tak je nutné promítnout je do koncových cen.
ČEZ se také rozhodl větší měrou zohlednit bezpečnostní kritérium. To znamená, že s nákupem plynu pro své zákazníky nebude otálet, a klidně ho nakoupí za současné, historicky nejvyšší ceny. Je totiž důležitější, abychom nějaký plyn vůbec měli, než kolik bude ve výsledku stát.
A že bude stát opravdu hodně. Už zdražení začátkem tohoto roku pro mnohé znamenalo, že za plyn při spotřebě 3000 kubíků ročně místo dosavadních třeba 40 tisíc korun zaplatí náhle 80 tisíc. A teď to bude 150 tisíc za rok v případě běžného rodinného domku, který je zateplený. U starších a nezrekonstruovaných nemovitostí to může být ještě mnohem horší.
Cena jednoho kubíku plynu pro domácnosti, které plynem topí, vaří a ohřívají vodu, stoupne na 49,13 až 49,55 korun.
Pomoc bude zřejmě nedostatečná
Zákazníci každopádně už neví, co si počít. “Sotva jsem si dal dohromady nový rozpočet, abych zvládal splácet vyšší zálohy, které mi vypočetli loni na podzim, a už je tu další zdražení? To snad nemohou myslet vážně. Kde na to máme brát? Prostě v zimě topit nebudu, asi zmrznu,” říká pan František, který má ve svém domku plynový kotel.
Jedinou možnou spásou je slibovaná energetická dotace od státu. O ní však existuje jen velmi málo informací, a pokud by šlo ve výsledku například o slevu ve výši dvaceti procent z ceny, jak se spekuluje, v kontextu současného zdražování by to zřejmě těm nejpostiženějším nijak zvlášť nepomohlo. Ceny už jsou tak vysoké, že kompenzace musí pokrýt většinu z jejich navýšení. Na to ale stát zřejmě nemá peníze.
Foto: Shutterstock
No to proto, aby bylo na prémie pro managery ne? 35 mega to jistí, pod to přece nepůjdou.
A kdo, že to tu zdražuje? Kdo je většinovým vlastníkem ČEZu? A kdo, že tu nemá peníze na dotace? Že by to byl stát.
Tudíž stát zdražuje aby si s pár dalšími namastili kapsy.
A to tu nejde jen o plyn.
Elektřina také leze nahoru a ještě to není konec.
Řekl bych, že nás tady někdo pěkně tahá za nos. Proč prodávat našim občanům naší levnou energii, když se dá prodat a pak nakoupit darho zpět. A my jsme tak blbí, že to ČEZu ještě schvalujeme.