Dlouhou dobu v České republice platilo, že ceny potravin nejsou žádným velkým problémem. Jistě, tu a tam vystřelil některý produkt více, než bychom si přáli a najednou z toho bylo celospolečenské téma, typicky u másla. Kolem a kolem ale byly potraviny levné, což dokládalo i to, že jsme si pro ně nemuseli jezdit třeba do Polska.
Lidé nakupují špatně
Letos ale přišel velký zlom. Ukázalo se, že věci každodenní potřeby mohou skutečně nepříjemně zdražovat a ohrožovat tak rodinný rozpočet. Podle různých odborníků se ze řetězu utrhly především velké obchody, které využily situace, že se o zdražování neustále mluví, a napálily ceny více, než bylo potřeba. Teď ovšem potřebují zdražit i samotní dodavatelé a máme tu další tlak na růst cen.
Po určitém uklidnění na konci léta a na podzim se téma zdražujících potravin opět vrací na scénu. Lidé žehrají nad tím, kolik stojí cukr, máslo, vejce nebo brambory. Už je v podstatě jisté, že letošní vánoční nákupy budou hodně bolet.
Jenže tak tomu být nemusí. Lidé jsou z nějakého důvodu pořád přesvědčeni o tom, že musí nakupovat tam, kde je to obvyklé a kde jsou na to zvyklí. Tedy velkých řetězcích. Ty však využívají výhody své všudypřítomnosti a neustále navyšují ceny.
Poptávka po levných potravinách ovšem vytvořila nabídku. Někteří lidé si zvykli jezdit do Polska, kde hodně ušetří, avšak není to nutné. Jako houby po dešti totiž v Česku vyrostly obchody, které se specializují na prodej co možná nejlevnějšího zboží. Začalo se jim říkat “zlevněnky” a najdete je už v každém větším městě.
Úplně nový svět
V jedné takové nakupuje i paní Božena z Brna. “Je to jako bych objevila zcela nový svět. Potraviny tu běžně stojí třetinu nebo čtvrtinu toho, co bych za ně zaplatila v supermarketu. A často jsou kvalitnější, protože berou zboží z Německa, které u nás jinak vůbec není k mání. Týdenní nákup tu většinou pořídím kolem pětistovky. Jinde bych za něj dala ke dvěma tisícům,” líčí žena a nadšeně ukazuje svůj vozík plný jídla.
V těchto obchodech nakoupíte úplně vše. Mléčné výrobky, uzeniny, maso, cukr, mouku, cukrovinky nebo drogerii. Slevy dosahují až 90 %, minimálně ušetříte půlku, ale spíše podstatně více.
Tyto obchody mají propracovaný způsob pořizování zboží. Odebírají produkci od velkých dodavatelů či obchodníků, která už je krátce před datem minimální trvanlivosti. Fakticky je v pořádku, ale za plnou cenu se prodávat nedá. “Nikdy se mi nestalo, že by něco z nákupu bylo špatné,” říká paní Božena. Věci, které koupí, jí ten daný týden bez problému vydrží.
Foto: Shutterstock
Nestačí,že je tady dvojí kvalita žrádla.Ještě ten šmejd máme konzumovat prošlej takže dvakrát šmejd.Zlosťí bych sežral toho co toto vymýšlí,dopouští a ještě propaguje
Zajímavé komentáře, do tohoto krámu chodím velmi rád ano mají tam občas i prošlé zboží. Většinou ale je těsně před datumem spotřeby, teď se teprve ukazuje kdo má a kdo nemá peníze. 80% čechů je nemá a ten zbytek pouze shrnuje nos .
Přesně tak. Co píší diskutujicí. Taky jsem tam byl, a na zadek jsem si sedl z jineho duvodu nezli z cen
Dobrý den jen jedna poznámka u nás je také obchod zboží v regálu prošlé valí se na paletě má být v lednici veliké balení spousta jídla prošlé některé i zkažené když jek otočím no humus tak to kupovat nikdy
Pečlivě jsem prohlížela potraviny v obchodě v Praze. Všechny byly prošlé! I sýry s jine mléčné výrobky. Teda lidi mám se ráda. Výrobky jsou tam prošlé o několik měsíců. Jsem důchodce ale tohle je hrůza… Vnoučatům bych to nekoupila vůbec. Měli by se stydět.
Pocházím z Prachaticka a tohle tam není a kdoví kdy to bude a teď mi poraďte kam !!! Každý nemá možnost Německo a do Makra musíte mít podnikatelskou kartu.
V takovém obchodě jsem nakoupila 3x. Jednou vafle s krémem máčené v čokoládě , pak bábovku a naposledy zubní pastu. Všechno jsem musela vyhodit, protože to bylo zkažené. I ta pasta zn.Signal měla divnou chuť. Všechno bylo německé. Nenadarmo se říká, že Česko je popelnice Evropy. Bohužel to zkažené smetí se nedá reklamovat.