Jedno z nejklasičtějších jídel české kuchyně – to je oblíbené vepřo knedlo zelo, na kterém si pochutnávali naši předkové už v 19. století a na němž si většina z nás pochutná i dnes. Co si budeme povídat, není to pokrm nejzdravější. Ale čas od času si přeci můžeme dovolit zahřešit. Zvlášť kdy nám recept na tuhle pochoutku poradí slavný televizní šéfkuchař Zdeněk Pohlreich.
Tradice, kterou milujeme po staletí
Vepřo knedlo zelo patří k vydatným jídlům, které je v naší kotlině považováno za pokrm národní. V obdobné variantě je však známé i v Rakousku nebo Bavorsku, takže nikdo nemůže s přesností říct, kde je jeho původ. Pokrm v dnešní době považujeme spíš za slavnostní záležitost, takže se hodí třeba na rodinný nedělní oběd. Jak už název napovídá, skládá ze tří částí – pečeného vepřového masa, knedlíku – buď houskového, nebo bramborového a dušeného zelí (obvykle se používá bílé, ale ani s červeným samozřejmě neuděláte chybu). Nejlepší je zapíjet tuto dobrotu pivem.
Jelikož se jedná o klasiku, existují různé recepty a variace, mnohdy předávané z generace na generaci. České kuchyni se nevyhýbá ani kuchař nejpovolanější, kterého všichni známe jako protagonistu oblíbeného pořadu Ano, šéfe! Jídla podle receptů Zdeňka Pohlreicha jsou vynikající. Vrhněte se tedy do přípravy jeho vepřa knedla a uvidíte, jak budou všichni vaši strávníci nadšení.
Recept podle Zdeňka Pohlreicha
Suroviny pro přípravu
Maso:
- 500 g vepřové pečeně, krkovice nebo bůčku
- 50 g sádla
- 1 cibule
- česnek
- drcený kmín
- sůl a pepř
Knedlíky:
- 450 g hrubé mouky
- 4 rohlíky
- 10 g droždí
- 200 ml mléka
- 1 vejce
- špetka soli
- špetka cukru
Zelí:
- 400 g kysaného zelí
- 1 střední cibule
- cukr, sůl, kmín, ocet
- sádlo
- hladká mouka
Postup přípravy
Maso osolte, opepřete, okmínujte a důkladně potřete prolisovaným česnekem. Cibuli nasekejte najemno a rozložte na plech. Na ni dejte maso, přidejte sádlo a vše podlijte trochou vody. Pečte, dokud nebude maso zcela měkké. Při troubě rozehřáté na 160 stupňů by vám to mělo zabrat něco přes dvě hodiny. Po upečení maso vyndejte z trouby a nechte čtvrt hodinky odpočinout, než jej nakrájíte a naservírujete.
Zatímco se vám maso peče, můžete se vrhnout na knedlíky. Mouku prosejte, rozdrobte do ní droždí a přidejte špetku cukru. Zalejte asi třetinou vlažného mléka, lehce promíchejte a nechejte vzejít kvásek. To bude trvat asi čtvrt hodiny. Potom k němu přidejte zbytek mléka, rozšlehané vejce a špetku soli. Vypracujte těsto a nezapomeňte k němu přidat na kostičky nakrájené housky. Zakryjte těsto utěrkou a nechejte ho kynout na teplém místě několik hodin. Když je těsto hotové, vytvarujte z něj knedlíky, vložte do osolené vroucí vody a vařte zhruba pětadvacet minut. Ihned po uvaření knedlíky propíchejte vidličkou nebo rovnou nakrájejte.
V neposlední řadě budete potřebovat zelí. Použijte to kysané. Dejte jej do hrnce, zalijte vroucí vodou, přidejte k němu drcený kmín a čtvrt hodinky poduste pod pokličkou. Cibuli nakrájejte na kostky a zpěňte na sádle. Zasypte trochou hladké mouky a umíchejte jíšku. Tu následně přidejte k zelí a duste jej do měkka. Nakonec zelí dochuťte cukrem a octem podle vašich preferencí.
Foto: Shutterstock
Kdy toho protekcaka přestanete preferovat?
Až na tu mouku do zelí, které se dá zahustit nastrouhaným syrovým bramborem, to je klasika…….
Máte pravdu v tom, že to je klasika ale mně vůbec nechutná 🙁
Raději mám jíšku z mouky a když už opravdu chci aby zelí bylo co nejlepší, tak jíšku na posmažené slanině a zalévat vývarem, ne vodou.
U nás se vařené kysané zelí míchá s rozšťouchanými vařenými bramborami (žádná mouka) – dělá se to většinou k sekané, ale pečené vepřové se k tomu taky hodí. Samozřejmě bez knedlíku.
DYŽ SE NEZAHUSTÍ JE ZELÍ,JAKO VE VODĚ-RESP.VE ŠTÁVĚ ZE ZELÍÍ JE TO POTOM DRHNE S PROMINUTÍM V HUBĚ A NEKLOUŽE A SPATLÁ SE SE ŠŤÁVOU Z MASA A je to jako polívka,A když je moc kyselé a je moc i když je moc kyselé takže trochu cukru jinak je to jako ocet.A přidat do kys,zelí dát ještě ocet takže ani mistr by ho měl asi nakopat,Vše v rozumném množství a podle kdo ma radějí kyselé kyselejší a nebo naopak.Jak má každou chuť ale v podstatě je to až skoro stejný recept ale kdyřý se to jiAK DÁVÁ NĚCO DÁVÁ co… Číst vice »
No nevím, dobře udělané kysané zelí už svoji chuť má, tak proč ho ještě dokyselovat octem a sladit?
Na tom talíři to vypadá, jakoby to zelí bylo jaksi suché.
Jo, kysané zelí kyselit octem. To může vymyslet jedině Pohlreich 👎 Jinak nic jiného nenasvědčuje, že by něčemu nasadil nějakou korunu. Stejně se prosadil jenom svým hulvátstvím, nikoli nějakým kuchařským uměním.
Souhlas.
Proč tomu nasadil korunu a proč nejlepší kuchař? Úplně obyčejné knedlo vepřo zelo.
Asi ,protože umí vařit a co je podstatné je kuchař vyučený a má to řemeslo rád. A dělat něco jako práci,která člověka baví, tak to je haupttrefa ty kožíškové zvířátko.To to pak jde samo, moje milá.A dobré jídlo a pivo to je česká klasika.Na to žádný hambáč nemá.Pane Bože naprat se vepřové,zapít pivem a pak si dát po obědě šlofíka no co bys holka ještě chtěla.Život je moc krátký na to se honit za chimérou.
Umí vařit? Copy / paste a tvářit se u toho jako král asi umí – v tom případě chápu i tu korunu. Ale jinak můžete mi tedy sdělit čím tedy nasadil tu zmiňovanou korunu? Hovadina, souhlas čincilou.
Je to pouze podprůměrný kuchtík, který by si bez protekce ani neškrtl. Jseš zcela mimo mísu Josifku!
Co je potom Babica – ten známý patlal…
Nevím, jestli má Pohlreich protekci, ale vařit umí – že občas něco přežene, je druhá věc – není dobré chtít předělat celou českou kuchyni za každou cenu.
V jednoduchosti je dokonalost.
Souhlas.